Canlı Altın Fiyatları

Canlı altın fiyatları ve güncel altın piyasası verileri. Gram, çeyrek, yarım ve tam altın fiyatları ile altının ons fiyatı bugün ne kadar?
Çevir
=
Ons Altın
06.03.2021
23:59
%0,06
Alış
$1.698,02
Satış
$1.698,40
Gram Altın
06.03.2021
23:59
%0,37
Alış
407,57
Satış
411,42
Çeyrek Altın
06.03.2021
23:59
%0,37
Alış
660,90
Satış
674,98
Altın Alış Satış Değişim Saat
Ons Altın $1.698,02 $1.698,40 %0,06 23:59
Gram Altın 407,57 411,42 %0,37 23:59
Çeyrek Altın 660,90 674,98 %0,37 23:59
Yarım Altın 1.321,81 1.349,96 %0,37 23:59
Tam Altın 2.643,65 2.672,69 %0,37 23:59
Cumhuriyet Altını 2.719,00 2.748,87 %0,37 23:59
Ata Altın 2.719,00 2.748,87 %0,37 23:59
Reşat Altın 2.713,00 2.742,80 %0,37 23:59
Hamit Altın 2.713,00 2.742,80 %0,37 23:59
İkibuçuk Altın 6.609,15 6.681,75 %0,37 23:59
Gremse Altın 6.609,15 6.681,75 %0,37 23:59
Beşli Altın 13.218,31 13.614,85 %0,37 23:59
14 Ayar Altın 239,77 242,41 %0,37 23:59
18 Ayar Altın 308,30 311,68 %0,37 23:59
22 Ayar Bilezik 376,78 380,92 %0,37 23:59
Gümüş 6,09 6,11 %-0,26 23:59

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Bankaların altın fiyatları makas farkı denilen bir sistem nedeniyle değişkenlik göstermektedir. Bankaların altın arzını belirten bu fark nedeniyle daha kazançlı bir yatırım yapmak için banka altın kuru makas farkını takip etmenizi öneriyoruz. Genellikle makas aralığı farkının büyük bankalarda daha düşük olduğu gözlenmektedir. Paranızı altın hesabı açarak altın satın almak isterseniz, bankaların güncel gram altın fiyatlarına Kredi Robotu'nun canlı altın fiyatları sayfasından ulaşabilirsiniz. 

 

Altın, fiyatları bakımından yerel anlamda bir belirleyiciliği olmayan, tüm dünyada aynı olan ve ülkelerin para birimleri üzerinden karşılık bulan bir yatırımdır. Altın piyasasını dünyanın ekonomik hareketleri, altına duyulan arz-talep durumu, dünyadaki siyasi gelişmeler belirlemektedir. Altına talep arttığında fiyatlar da yükselmektedir. 

 

Yatırım amacıyla altın alımı yapılması söz konusu olduğunda gram altın, alım-satım işlem fiyat farkının düşük olması nedeniyle daha çok tercih edilmektedir. Bankalardan vadeli veya vadesiz altın hesabı açarak hem birikiminizi güvenli bir şekilde muhafaza edebilir hem de her yerden alım-satım işlemlerini kolaylıkla yürütebilirsiniz. Anlık altın fiyatlarını Kredi Robotu'ndan takip ederek değişimlerden haberdar olabilir, istediğinizde paranızla altın alabilir veya altınızı satabilirsiniz. Çeyrek altının da yatırım amacıyla tercih edildiği görülse de basım tarihi gibi nedenlerden dolayı fiyat farklarıyla karşılaşmak söz konusu olabilecektir. 

 

Altın kur fiyatını uzun vadede arz ve talep dengesi belirlerken, kısa vadede değerlendirildiğinde ise arzın değil talebin belirleyici olduğunu söylemek mümkündür. Altının uluslararası piyasada güvensiz ve dalgalı seyretmesi ve talebin yüksek olması, en çok tercih edilen yatırım aracı olmasına neden olmuştur. Güvenli liman olarak kabul edilen altın kuru; altın arzında azalma, ülke para biriminin değer kaybetmesi, merkez bankalarının altın rezervlerini arttırması veya dönemsel olarak talebin artması nedenlere bağlı olarak yükselebilmektedir. 

 

Altın fiyatlarının Merkez Bankası veya bankalar aracılığıyla takip edilmesi daha doğru bir yaklaşım olacaktır. Yüksek tutarlarda değer kaybı yaşamamak için mesai saatleri içerisinde al-sat yapılacaksa bankalardan açılan altın hesabı kullanılması tavsiye edilmektedir. Her ne kadar kuyumcularda piyasa dalgalanmaları daha düşük gibi görünse de daha kolay ve hızlı işlem seçeneği sunması nedeniyle bankalar daha avantajlı olacaktır. Kredi Robotu altın fiyat değişimlerini anında güncelleyerek her an en güncel piyasa hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

 

Döviz kurunda talep belirleyici unsurdur. Buna göre bir para birimine talebin düşmesi değeri düşürürken, talebin yükselmesi de yine aynı şekilde değeri yükseltecektir. Döviz kuru talebini; Merkez Bankası'nın faiz politikası, cari açık, iç-dış ekonomik ve siyasi etkenler azaltmaktadır. 

 

Cari açık ülkeye giren dövizin ülkeden çıkan dövizden fazla olması olarak tabir edilebilir. Yani aynı dönemde ihracat az, ithalat ise fazla olduğunda cari açık oluşmaktadır. Bu durumda dövize ilgi artar ve ülke parasına ilgi azalır. Cari açık turizm, fonlar veya doğrudan yatırım gibi ülkeye döviz girdisi ile kapatılabilir. Ancak bu durumların gözlenememesi halinde ülke para biriminde ve enflasyonda değer kaybı gözlenebilmektedir. 

 

Merkez Bankası faiz politikası döviz kurunu doğrudan etkilemektedir. Buna göre arttırılan faizler ulusal para birimine talebi de arttırırken, ülke içerisinde dövize talep azalır. Böylece ulusal para birimi değer kazanır. Aksi haldeyse ulusal para birimine değer kaybettirecektir. 

 

Döviz büroları veya bankalar aracılığıyla döviz almak mümkün oluyor. Bu anlamda döviz büroları alış ve satış tutar aralığını yüksek tutmaktadır. Bunun nedeni riske girmek istememelidir. Bankalar ise piyasayı daha iyi gözlemleyebildikleri içi alış-satış tutar aralığını daha düşük tutmaktadır. Ancak bankalarda yaşanan sıkıntı ise tercih edilen bankanın şubesinde döviz olmamasıdır. İşlem yapmadan önce bankanın şubesini aramanız ve yeterli döviz girdisinin mevcut olup olmadığını sorgulamanız vakit kaybı yaşamamak için önemlidir. Kar-zarar ilişkisini gözetebilmek içinse düzenli olarak bankaların döviz kur fiyatlarını takip etmek gerekiyor. Kredi Robotu üzerinden döviz piyasasını anlık olarak takip edebilirsiniz. 

 

ATM'den altın veren tek banka Kuveyt Türk Katılım Bankası'dır. Fiziki olarak gram veya çeyrek altın alımını sağlayan Kuveyt Türk dışında diğer banka ATM'lerinden yalnızca altın hesabı işlemlerini yürütmek mümkün oluyor. ATM'den fiziki olarak altın satın alabilmek için bankanın müşterisi olmanız gerekiyor. ATM'den döviz işlemleri ise çoğu banka ATM'si döviz bozdurma hizmeti sunarken, üzerinde Dolar veya Euro simgesi olan işaretler mevcutsa döviz alımı yapabiliyor.  

 

Altın ve Döviz Kurları

Altın ve döviz kurları takip edilerek seçilen yatırım aracı ile sahip olunan birikim veya kaynak için getiri elde edilebilir. Yatırım araçlarını doğru kullanmak tahmin edilen kazancın orta veya uzun vade boyunca devam etmesinde önemli role sahiptir. Altın ve döviz kurları ile ilgili güncel oranları ve kurları Kredi Robotu üzerinden inceleyerek sizin için en avantajlı yatırım aracının hangisi olduğuna karar verebilir, hesaplama yaparak birikimlerinizi katlayabilirsiniz. 

Dünyanın en değerli madenlerinden olan altın hediye ve yatırım aracı olarak kullanılırken, altından güvenilir bir liman olarak bahsedilir. Bunun nedeni piyasasının küresel bir davranış göstermesi neticesinde uluslararası alanda yer edinmesi sayılabilir. Yatırım aracı olarak değerlendirildiğinde daha çok gram altın ve külçe altın çeşitleri ile karşılaşılır. Geçmişe dönük yıllara ait genel tablo göz önünde bulundurulduğunda uzun vadede kazançlı bir yatırım olduğu aşikardır. Kredi Robotu güncel verileri ziyaretçilerine paylaşmakta ve en doğru veriler ışığında altın fiyatlarını, piyasasını ve öngörüleri yakından takip etmenizi sağlamaktadır. Altın hesaplama aracı ise gram altın ve altın bilezik fiyat hesaplama işlemlerini yapmanız mümkündür.

Mevduat hesabı türlerinden biri olan altın hesabı, birikiminizi altın üzerinden değerlendirmenizi ve satın aldığınız altını banka hesabında muhafaza etmenizi sağlamaktadır. İster var olan altınınızı bankaya götürebilir, isterseniz de bankaların internet ve mobil bankacılık sistemleri üzerinden şubeye gitmeden paranızı yatırım araçları üzerinden altın hesabı açarak değerlendirebilirsiniz. İki farklı altın hesabı vardır. Bunlar; vadesiz altın hesabı ve vadeli altın hesabıdır. Vadeli altın hesabı vade boyunca altının hesapta kalma sözüne karşılık belirli bir oranda faiz kazancı sağlarken, vadesiz altın hesabı gram bazında altının istenildiği zaman alınması ve istenildiğindeyse satılması ile kazanç elde edilmesine olanak tanır. 

Güncel altın fiyatları Kredi Robotu anlık altın verileri sayfasında yayınlanmaktadır. Yatırım aracı olarak altını tercih edenlerin gram altın, çeyrek altın yarım altın ve Cumhuriyet altını fiyatlarını anlık ve geçmişe dönük incelemeleri mümkün olur. Böylece yatırımınız için kar-zarar hesaplaması yapabilir, al sat işlemleri sayesinde kazanç elde edebilirsiniz. Özellikle vadesiz altın hesabı seçerek al-sat işlemi yapacak olanların anlık altın fiyatlarını takip etmesi büyük önem taşır. Kredi Robotu güncel altın kuru hakkında bilgi almanızı sağlayacaktır. 

Yabancı para birimlerinin tamamı döviz olarak adlandırılmaktadır. Ülkeler arası ödeme aracı olarak kullanılırlar. Döviz kuru ise yabancı para birimlerinin ülke parasındaki değeridir yani ülkemize göre TL karşılığıdır. Serbest piyasaya göre belirlendiğinden döviz kurları anlık olarak ülkeler arası faklılık göstermektedir. Buna alım satım rakamlarındaki değişim, ülkelerin ekonomik durumundaki gelişmeler ve güncel döviz kurlarındaki dalgalanmalar neden olmaktadır. Döviz yatırımını tercih edenler için hazırladığımız serbest piyasa döviz kurları sayfamızda herhangi bir para biriminin anlık gelişmelerini veya geçmiş kur hareketlerini Kredi Robotu üzerinden takip edebilirsiniz. Döviz bozdurma söz konusu olduğunda döviz hesaplama aracımızı kullanabilir, anlık hesaplama yapabilirsiniz. Dövizde son durum haberleri, döviz kuru hareketleri ve günlük dalgalanmaları Kredi Robotu'ndan ücretsiz olarak takip etmeniz mümkündür. 

Döviz hesabı birikim yapmak veya anlık takip sistemiyle kazanç sağlamak isteyenlerin tercih ettiği bir yatırım aracıdır. Serbest piyasa döviz kurları arasından dilediğinizle işlem yapılabiliyor. Ancak ülkemizde yaygın olarak Dolar ve Euro cinsinden döviz hesapları açılabiliyor. Altın hesabında olduğu gibi döviz hesabı da vadeli ve vadesiz olmak üzere iki farklı seçenekle sunulmaktadır. Vadesiz döviz hesabı TL cinsi paranızla döviz alım-satım yaparak anlık dalgalanmalar neticesinde kazanç sağlamayı amaçlar. Faiz getirisi ile kazanç sağlamak isteyenler ise vadeli döviz hesabı açmayı tercih etmektedir. Vadeli döviz hesabı tüm vadeli hesaplarda olduğu gibi paranın belli bir süre hesapta kalmasını şart koşmaktadır. Vade bozulduğunda yansıtılacak faiz kazancı sağlamak ise mümkün olmayacaktır. 

Altın hesaplama aracımız ile güncel altın fiyatları üzerinden Türk Lirası'nın ne kadar altına veya elinizdeki altının ne kadar Türk Lirası'na denk geldiğini kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Altın hesaplama sayfamızda gram altın, çeyrek altın veya Cumhuriyet altın anlık fiyatlarını ve zaman içindeki değişimlerini incelemeniz de mümkündür. Kredi Robotu altın yatırımı yapmak isteyenlere Merkez Bankası'nın anlık altın değişimi takip etmelerine olanak vermektedir. 

 

En uygun oranlar ve tekliflerden
haberdar olmak için e-bültene kaydolun
Lütfen onay veriniz.

>