Kobi ve Esnaf Kredisi Hesaplama,
Tüm Bankaların En Uygun Geri Ödeme İmkanlarını Karşılaştırın
Sizin İçin Seçtiklerimiz
 • Kredi Adı Kobi Kredisi
  Min. Vade6 Ay
  Faiz Oranı %1.65
  Maks. Vade36 Ay
 • Detay
 • Kredi Adı Kobi Kredisi
  Min. Vade3 Ay
  Faiz Oranı %1.83
  Maks. Vade60 Ay
 • Detay
 • Finansman Adı Kobi Kredisi
  Min. Vade3 Ay
  Kâr Payı Oranı %1.85
  Maks. Vade18 Ay
 • Detay
 • Kredi Adı Kobi Kredisi
  Min. Vade3 Ay
  Faiz Oranı %1.87
  Maks. Vade36 Ay
 • Detay
Diğer Bankalar
En uygun oranlar ve tekliflerden
haberdar olmak için e-bültene kaydolun
Lütfen onay veriniz.

✅ Kobi Esnaf Kredisi Hesaplama ve Ticari İhtiyaç Faiz Vade Oranları

KOBİ Kredisi Onay Süresinde Banka Nasıl Karar Verir?

KOBİ Kredisi Onay Süresinde Banka Nasıl Karar Verir?

KOBİ Kredisi Başvuru Evrakları Nelerdir? KOBİ Kredisi Türleri Nelerdir?

Devamını Oku
KOBİ Kredisinde Yapılandırma Mümkün Mü?

KOBİ Kredisinde Yapılandırma Mümkün Mü?

KOBİ Kredisi Şartları Nelerdir? KOBİ Kredisi Ödeme Gecikmelerinde Ne Olur?

Devamını Oku
KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ Kredisi Nedir?

KOBİ Destek Kredisi Veren Bankalar hangileridir? KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Devamını Oku
KOBİ Kredisi Başvuru ve Onaylanma Süreci

KOBİ Kredisi Başvuru ve Onaylanma Süreci

KOBİ Kredisi Değerlendirme Süreci Nasıldır? KOBİ kredisi veren bankalar

Devamını Oku
Esnaf Kredisi Kimlere Verilir?

Esnaf Kredisi Kimlere Verilir?

Esnaf Kredisi Nedir? Avantajları Nelerdir? Esnaf Kredisi Nasıl Alınır?

Devamını Oku
Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Esnaf Kredisi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Kimler Esnaf Kredisi Alabilir? Esnaf Kefalet Kredisi Şartları Nelerdir?

Devamını Oku

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Devlet destekli KOBİ kredisi bankalar tarafından değil KOSGEB aracılığıyla sunulur. Faizsiz esnaf kredisi olarak bilinen bu kredi türüne başvurular KOSGEB veri tabanına kayıt olduktan sonra yapılabilir. Tabi her zaman devlet destekli kredi imkanı bulunmuyor. Bazı dönemler aktif hale getirildiğinde tanımlanan kampanyaları takip etmeniz gerekir. Devlet destekli KOBİ kredisi başvurusu onaylandığında faizsiz ve uygun ödeme koşullarıyla nakit ihtiyaçlarınıza çözüm bulabileceksiniz. Bankaların sunduğu KOBİ kredilerine başvurmak isterseniz Kredi Robotu'ndan hesaplamanın ardından hızlı ve güvenli bir şekilde işlem yapabilirsiniz.

Kredi Garanti Fonu (KGF), yüksek meblağlı kredi kullanmak isteyen veya kredi notu yeterli seviyede olmayan işletmelerin teminat yetersizliğiyle karşılaşması halinde işletmeye kefil olarak destekleyen bir oluşumdur. KGF bankaya işletme adına teminat verir böylece işletmenin ihtiyaç duyduğu nakit için KOBİ kredisi onaylanır. İşletme KGF'nin kendisine sunduğu avantaja karşılık yıllık %0,5 ile %2 arasında komisyon öder. Bu oran işletmenin riskine göre belirlenir. 

 

Bankalar bireysel ve ticari olmak üzere iki farklı müşteri portföyüne hizmet vermektedir. Her ikisinin yönetmelikleri ve uygulama alanları farklıdır. KOBİ kredisi ticari nitelikli olup başvuru yapmak isteyen işletme bankanın ticari kredi birimiyle iletişime geçmelidir.

Konut kredisi bireysel kredi türüdür. Bu nedenle ticari faaliyeti münasebetiyle KOBİ'ler şirket adına konut kredisi kullanımı yapamamaktadır. Bankalar ticari kredi kullanmak isteyen şirketlerden teminat istediğinde ise konut ipoteği ile kredi onayı alınabilir. 

 

KOBİ kredisi onaylanma sürecinde ilk olarak işletme sahibinin ve ortakların finansal geçmişi incelemeye alınır. Ortakların değerlendirme sürecine dahil edilmesinin nedeni küçük ve orta ölçekli işletmelerde ortakların mali durumlarının şirketi de etkileyecek olmasıdır. Bu adımdan geçen KOBİ'ler kredi başvurusundan ön onay alır. Gerekli belgelerin bankaya sunulmasının ardından ise işletmenin ticari hacmi göz önünde bulundurularak kredinin miktarı ve vadesi belirlenecektir.

Kredi Robotu'ndan KOBİ kredisi başvurusu yaptınız ve ön değerlendirme olumlu sonuçlandı. Şubeye kredinizi kullanmak için evraklarınızla gittiniz ancak talep ettiğiniz limite banka onay vermedi. Bu durumda ihtiyacınızı karşılamak adına banka KOBİ kredilerinde teminat talep edebiliyor. Teminat sağlanması halinde banka uygun gördüğü üst limiti tanımlayabiliyor. Ancak bazen bankalar her durumda teminat göstermenizi isteyebilir. KOBİ kredilerinde ipotek istenir mi derseniz, bu durum bankanın kredilendirme politikasıyla ilgili olduğundan bankadan bankaya farklılık gösterecektir.

Bankalar KOBİ'lere teminat karşılığında kredi kullandırmaktadır. Bu teminat mal, makine, çek, senet veya gayrimenkul olabilir. Teminatı belirleyen kredinin türü, miktarı ve amacıdır. KOBİ kredisi kullanan işletme geri ödemede sorun yaşadığında bankalar öncelikle işletmeyle görüşerek yapılandırma teklifinde bulunurlar. Ancak herhangi bir güncellemenin mümkün olmadığı durumlardaysa KOBİ kredisi ödenmezse devreye girecek olan teminat için hukuki işlemler başlatılır.

Kobi Kredisi

KOBİ kredisi diğer adıyla esnaf kredisi işletme sermayesi ihtiyaçlarını karşılamak, iş yeri ve taşıt alımına yönelik finansman sağlamak amacıyla verilen kredi türüdür. Bankalar KOBİ kredisini işletme adına tanımlamaktadır. Kişisel harcamalar için tanımlanan KOBİ finansmanından kullanım yapılamıyor. Mal alımı, iş yeri yenileme, büyüme ve lojistik kurma, ihaleye katılma ve demirbaş alımı gibi ihtiyaçlar doğrultusunda kredi kullanımına yönelik sunulan KOBİ kredileri nakdi ve gayri nakdi olmak üzere iki farklı grupta değerlendirilir. 

Nakdi ve gayri nakdi olarak iki farklı KOBİ türü bulunuyor. Kısa veya uzun vadeli olabilen, anlık para ihtiyacına yönelik bankanın işletmeye finansman desteği sunduğu kredi türü nakdi KOBİ kredisidir. İşletmeler nakdi krediden sıklıkla yararlanmaktadır. Gayri nakdi KOBİ kredisinde ise yüklü mal alımı, bayilik başvurusu, ihaleye katılma, lojistik kurma gibi alanlarda borçlunun üstlendiği yükümlülüğü yerine getireceğine dair bankanın müşterisi adına alacaklıya taahhütte bulunduğu kredi türüdür. 

Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin (KOBİ) kredi başvurusunda bulunurken bankaların faiz oranlarını incelemeden karar vermemesini tavsiye ediyoruz. KOBİ kredisi faiz oranları bankalar arasında ciddi farklarla sunulmaktadır. Yıllık faiz oranlarıyla kullandırılan KOBİ ihtiyaç kredilerini Kredi Robotu üzerinden inceleyebilirsiniz. En uygun KOBİ kredisi başvurusu yapmak için başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Adı, soyadı, vergi kimlik numarası veya T.C kimlik numarası ve cep telefonu numarası bilgileri ışığında çalışmak istenilen şube tercih edildikten sonra hemen KOBİ kredisi başvurusunu tamamlayabilirsiniz. 

KOBİ kredisi, vergi levhası olan aktif olarak faaliyette bulunan esnafa ve işletmelere verilmektedir. Değerlendirmenin yapılabilmesi için işletmenin Oda Birliği'nde kaydı olması gerekiyor. Online başvuruda ön onay alınması halinde gerekli belgelerle birlikte banka şubesine gidilmelidir. 

Krediden yararlanabilmek için gereken şartların başında küçük ya da orta ölçekli bir işyerinizin olması ve Odalar Birliği'ne kayıt olmanız gerekmektedir. KOBİ kredisi başvuru şartlarına göre yeni bir iş yeri açmak için onay almak mümkün olmuyor. Ticaret Odası, Sanayi Odası ve Ticaret Borsası üyelerinin iş yerinin ihtiyaçlarını karşılamak, iş yerini geliştirmek gibi nedenlerle yaptığı başvurular değerlendirilmektedir.

Bireysel kredilere oranla KOBİ kredisi başvurusunda gerekli belgeler oldukça fazladır. İşletmenin finansal durumunu değerlendirmek, riskleri ölçmek ve kullandırılacak kredi limitini belirleyebilmek için KOBİ'lerden istenen belgeler şunlardır:

 • Nüfus cüzdanı fotokopisi (Varsa ortaklardan da istenir.)
 • İmza beyannamesi
 • Kuruluş ve son aya ait ticaret sicil gazetesi
 • Vergi levhası (Kaç yıla ait olduğu bankaya göre değişir.)
 • Bilanço ve gelir tablosu veya hesap defteri
 • Bağlı olunan Odalar Birliği'nden üyelik belgesi

Hali hazırda bir işletmeniz varsa ve Odalar Birliği'ne üyeyseniz Kredi Robotu üzerinden faiz oranlarını inceleyebilir, online KOBİ kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

KOBİ kredisi hesaplaması yaparken bankalar müşterilerine yıllık maliyet hesabına göre bir paket sunmaktadır. Yıllık maliyet oranı kapsamında hazırlanan kredi tutarından ihtiyaç oldukça çekebilecek ve istediğiniz zaman ödemesini yapabileceksiniz. Böylece her nakit ihtiyacında banka şubesine gitmenize gerek kalmayacak. Tanımlanan limitten onay verilen faiz oranı kapsamında 36 aya kadar vadelerle kredi kullanabileceksiniz. KOBİ kredisi başvurusunu yapmadan önce gelir giderler hesaplandıktan sonra banka seçimine karar verilmelidir. Kredi Robotu'ndan maliyet hesaplaması yaparak ihtiyacınıza göre en uygun ödeme seçenekleri hakkında bilgi edinebilirsiniz. 

Esnaf kredisi başvurusunu yaptınız ve ön onay aldıktan sonra talep edilen belgeleri bankaya ilettiniz. Bankaların esnaf kredisine onay vermesi yaklaşık 1 hafta sürebilir. Bu süreçte işletmenin vergi levhası ve gelir tablosu incelenir. Bankalar işletmenin en az 1 yıldır faaliyette olmasına ve kar elde edip etmediğinize bakar. Ayrıca KOBİ nakdi kredileri daha çok kısa vadeli olarak tanımlanır. Uzun vadeli kredi kullanılmak istenildiğinde bankalar teminat isteyecektir. İşletme sahibinin ve varsa ortakların kredi notu da esnaf kredisi onay sürecini etkileyecektir. Kredi notunun düşük olması olumsuz değerlendirmeye neden olabilir. Bu durumda teminatlı olarak kredi onayı alabilirsiniz. 

Özetle bankalar esnaf kredisi kullanımı sürecinde işletmenin sektörünü, ticari hacmini, talep edilen kredi türünü, tutarını, vadesini ve geri ödeme riskini değerlendirerek bir karara varır. 

İşletme sahibinin kredi için ön onay almasından sonra veya direkt şubeye giderek evraklarını teslim etmesinden sonra değerlendirme süreci başlar. Genel durum incelemesi yapıldıktan sonra kurumsal kredi notu göz önüne alınır. Risk raporu alınır ve ihtiyaç duyulan nakde de bağlı olarak ipotekli mi ipoteksiz mi kredi kullandırabileceğini saptanır. Bankalar KOBİ kredisi limitlerini genellikle 12 ay boyunca kullanıma açık olacak şekilde belirler. Bu limit anlaşmanın yapıldığı tarihte geçerli olan KOBİ kredisi yıllık faiz oranı üzerinden kullanılır. KOBİ kredisi vade sayısı ise işletmenin vergi levhasının incelenerek kar oranı saptanmasıyla kısa veya uzun vadeli olması kararlaştırılır. 

 


>