Hesaplama Aracı

İhtiyaç Kredisi, Konut Kredisi, Taşıt Kredisi ve Kobi Kredisi hesaplama aracı

Lütfen kredi türünüzü belirtiniz
Lütfen tutar belirtiniz
Lütfen vade sürenizi seçin
Lütfen faiz oranını belirleyin

Vadeniz:

Kart limitinizi giriniz
Dönem borcunu giriniz
Ödeme mikratını giriniz
Lütfen seçim yapınız
Borcunu Krediyle Kapat

İhtiyaç, Taşıt, Konut ve Kobi Kredisi Faiz Hesaplama Aracı

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri Nelerdir? Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Devamını Oku
Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Notum Kaç Olmalı?

Kredi Çekmek için Gerekli Olan Minimum Kredi Notu Nedir? Kredi Notum Çok Düşük, Nasıl Kredi Çekebilirim?

Devamını Oku
Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Ne Kadar Kredi Alabilirim?

Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Alabilirim? Gelire Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim Hesaplama

Devamını Oku
En Kolay Kredi Veren Bankalar 2020

En Kolay Kredi Veren Bankalar 2020

Online, Şubesiz Kredi Başvuru Şartları Nelerdir?

Devamını Oku
Çekilen Kredi İptal Edilebilir Mi? Cayma Hakkı Nedir?

Çekilen Kredi İptal Edilebilir Mi? Cayma Hakkı Nedir?

Bireysel krediler; tüketicilerin nakit ihtiyaçlarının karşılanması için başvurdukları en yaygın yöntemdir. Kredi notunuzun yeterli olduğu hallerde ihtiyacınız varsa kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak, tüketicilerin bazı durumlarda kredi başvurularını iptal ettirmek istedikleri bilinmektedir. Peki bu mümkün mü?

Devamını Oku
Bana Kredi Çıkar mı? Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Bana Kredi Çıkar mı? Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

Finansal kurumlar, müşterilerine kredi vermek için bazı kriterleri göz önünde bulunduruyor ve bu kriterlere göre olumlu/olumsuz değerlendirme yapıyor. Genellikle kredi notu, gelir durumu, kredi talebinde bulunan kişinin adına kayıtlı menkul ve gayrimenkul sahibi olması gibi hususlar önem taşıyor. Kredi Robotu olarak biz de kredi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların en çok sorduğu sorulardan olan "bana kredi çıkar mı", "ne kadar kredi çekebilirim" sorularına ayrıntılı şekilde yanıt vermeye çalışacağız.

Devamını Oku

Sıkça Sorulan Sorular

Sıkça Sorulan Sorular

Kredi ödeme planı hesaplama çekilen tutarın vade sayısı, vergileri ve faiz oranına göre yapılır. Sabit dönemli, 3 aylık veya yıllık olarak taksit ödemesi oluşturulabilir. En çok tercih edilen ödeme planı ise sabit dönemlidir. Bu işlemde aylık taksit tutar hep aynıdır yalnızca anapara ve faiz oranı tutarı kendi arasında farklılık gösterir. Kredi tutarı ve belirlenen vade taksit ödemelerine yansıtılan oranlarda belirleyici olmaktadır. Her dönem kalan ana para tutarı üzerinden yansıtılacak faiz hesaplaması yapılır. İlk taksit dönemlerinde daha düşük olan anapara ödemesi, taksitlerin azalmaya başlamasıyla birlikte yükselir. Bu durumda ilk aylar yansıtılan faiz tutarı da taksit dönemi ilerledikçe azalmaya başlar. Ayrıca kredi faiz oranı piyasa dalgalanmalarından olumsuz olarak etkilenmezken, faiz düştüğü hallerde kişi yapılandırma hakkını kullanarak indirimlerden yararlanabilir. Böylece tüketiciye yeni bir kredi ödeme planı oluşturulur. 

 

Kredi notunun ortalamanın üzerinde olması, tüketicinin risksiz müşteri profilinde yer almasını sağlayacak ve bankalar indirimli faiz oranı seçenekleri sunacaktır. En yüksek kredi notuna sahip olanlara kredi faiz kampanyası düzenlenmekte ve en düşük orandan hizmet almaları sağlanmaktadır. Yapılan kredi değerlendirmelerinde düşük kredi notunun gözlenmesi ise risk durumunu arttırdığından kredi faiz hesaplamasını da aynı doğrultuda etkilemektedir.  

 

İhtiyaç, taşıt veya konut kredisi fark etmeden tüketicinin kredili ürünlerinden binde 5 oranında kredi tahsis ücreti talep edilmektedir. Bazen bankalar özel kampanyalar hazırlayarak bu ücreti talep etmeyebiliyor. Bunun yanı sıra konut kredisinde DASK (Zorunlu Deprem Sigortası), konut sigortası, ipotek masrafı, ekspertiz ücreti talep edilmektedir. İhtiyaç ve taşıt kredilerinde ise hayat sigortası yaptırmayı zorunlu tutan bankalar vardır. Ayrıca hayat sigortası yapılmak istenmediğinde kredi faiz oranlarının daha yüksek olacağını bilmenizde fayda vardır.

 

Bankalar maksimum kredi limiti belirlerken hane halkının veya yalnızca başvuranın gelirini göz önünde bulunduruyor. Her iki durumda da gelirin en fazla yarısı taksit tutarı olacak kadar bir limit tanımlanması mümkün olmaktadır. Buna bir örnek verecek olursak; 4.000 TL geliri olan kişinin aylık ödemeleri maksimum 2.000 TL olabilir. Gelire göre kredi hesaplama sayfamızı ziyaret ederek ayrıntılı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

 

En hesaplı banka araştırması yaparken öncelik vermeniz gereken bankaların kredi maliyet oranıdır. Hesaplama aracında belirtilen maliyet oranı size yansıtılacak toplam ödeme hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar. Ayrıca tek bir bankaya yönelmek yerine bankalara dair kredi hesaplaması yaparak en uygun bankayı bulmaya çalışmak önemlidir. Böylece bankaların kampanyalı faiz oranlarını görme şansı bulursunuz. Vade seçeneklerinin faiz oranlarını da etkiliyor olduğunu unutmayın. Hesaplama aracında vade seçeneklerini inceleyerek, hangi vadede en uygun faiz oranı sağlandığını öğrenebilirsiniz. Masraflar ve zorunlu sigortalar konusunda banka kredi bilgilerini gözden geçirmenizi tavsiye ediyoruz.

 

Kredi almak için doğru zaman tamamen tüketicinin ihtiyaçları ve ihtiyacın aciliyetine göre değişecektir. Acil ihtiyacınız yoksa bayram kredisi, tatil kredisi gibi dönemsel kredi kampanyalarını takip edebilirsiniz. Genel olarak değerlendirilmesi gereken ise kredi kullanmak isteyen tüketicinin maksimum tutarı gelirini göz önünde bulundurarak ödeyebileceği bir taksit tutarınca belirlenmesidir. 

 

Kredi hesaplamasında faiz oranını kişinin kredi notu belirlerken, kullanılabilecek maksimum kredi tutarı konusunda ise geliri önemli olmaktadır. Bu nedenle bankaya gelir belgesi yerine geçen SGK dökümü, kira geliri, çiftçilik geliri, sezonsal çalışıldığını gösteren gelir belgesi veya şirket gelirini gösteren vergi levhası, imza sirküsü, bilanço ve gelir tablosu sunarak avantajlı limitler ve oranlarla hizmet almak mümkün olacaktır.

 

Konut kredisi peşinat hesaplaması gayrimenkulü değerlendirecek ekspertiz raporuna göre yapılmaktadır. Çeşitli kriterler göz önünde bulundurularak eksper bankaya evin değerini bildirecek ve bu değerin üzerinden %20'si peşinat olarak talep edilecektir. Konut sahibi olmak isteyen ancak peşinatı bulunmayan kişilerse ihtiyaç kredisi kullanarak ön ödemeyi karşılayabilirler.

 

Kredi hesaplaması sırasında faiz oranlarının değişkenlik gösterdiğini fark edersiniz. Bu durumu etkileyen faktörler arasında kredi türü ve vadesi öncelikli unsurlardır. Konut kredisi kullanımı sırasındaysa tüketicinin bankaya ek teminat sunması daha avantajlı oranlardan yararlanmasına imkan tanır. Kredi notu, maaş durumu gibi özel durumlar kredi hesaplaması faiz oranlarını doğrudan etkileyecektir. Ayrıca dünya piyasasında olumlu ve olumsuz gelişmeler de kredi faiz oranlarını azaltacak veya arttıracak etkiye sahiptir. 

 

Kredi vergisi hesaplama, kullanılan kredinin aylık taksit ödemesine yansıtılan faiz tutarı üzerinden yapılmaktadır. Buna göre %5 BSMV (Banka Sigorta Muamele Vergisi) ve %15 KKDF (Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu) aylık taksit tutarına yansıtılacaktır. Örnek verecek olursak; kredinin aylık taksitine yansıtılan faiz tutarı 75 TL ise kredi vergisi hesaplamasına göre 15 TL bir ödeme taksite yansıtılmaktadır. Konut kredisinden ise vergi alınmamaktadır.

 

Kredi notu hesaplama, tüketicinin başvuru yaptığı tüm kredili ürünlerde değerlendirmenin olumlu veya olumsuz olmasını etkileyecek bir finansal geçmiştir. Hesaplama, başvuru sahibinin ödeme alışkanlığı (%35) mevcut hesap ve borç durumu (35), yakın zamanda kredi kullanımı (%11), ne sıklıkla kredi kullanıldığı (%10) ve diğer faktörler (%9) aracılığıyla yapılır. 

 

Hesaplama Aracı

Kredi Robotu bankaların kredi hesaplaması, karşılaştırması ve başvuru işlemlerini ücretsiz olarak yapabileceğiniz, güncel banka kredi oranları hakkında bilgi alabileceğiniz online bir sistemdir. Anlaşmalı olduğumuz bankaların güncel kredi faiz oranları sistemlerimize otomatik olarak yansımaktadır. Böylece banka web sitesinde yapılan hesaplamanın birebir aynısını bankaları kolaylıkla karşılaştırarak yapmak mümkün oluyor. Bankalarla yaptığımız anlaşmalar neticesinde Kredi Robotu'nda belirtilen indirimli oranlarla kredi kullanma fırsatı yakalayabilirsiniz. Kredi Robotu üzerinden kredi hesaplaması yapabilir ve bankaya iletilmesi adına kredi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

En uygun bankanın hangisi olduğuna karar vermek için hesaplama aracı kullanabilir, bankaları birbiriyle kıyaslayarak sizin için ideal banka kredili ürününe karar verebilirsiniz. Peki hesaplama aracı ile kredi hesaplaması yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bunlar; faiz oranları, vade süresi, kredi türü ve yıllık maliyet oranıdır. 

Kredi hesaplaması yaparken bankaların faiz oranları göz önünde bulundurulması gereken öncelikli husustur. Bankalar T.C Merkez Bankası'nın belirlemiş olduğu minimum ve maksimum oranlar aralığında kendi prosedürleri doğrultusunda faiz oranı belirlerler. Bu nedenle banka faiz oranlarına bakarak geri ödeme tutarının ne kadar olacağına dair fikir sahibi olunabilir. Her ne kadar tek başına toplam masraflar konusunda belirleyici olmasa da kredi hesaplaması sırasında belirtilen faiz oranı aylık taksitleri ve geri ödeme tutarını etkileyecektir. 

Vade süresi, hesaplaması yapılacak olan kredinin faiz oranını belirleyen bir diğer unsurdur. Vadenin kısa tutulması genellikle faiz oranının düşük, vade süresinin uzun tutulması ise faiz oranının yüksek olmasına neden olur. Bankalar kredi hesaplama aracında tercih edilen vadeye göre uygulanacak faiz oranını belirtmektedir. Kredi Robotu, hesaplama aracı kullanılırken bankaların vadesine bağlı olarak değişen oranları görüntülemenizi sağlar. Yansıtılacak oranlara ve bütçenize göre kredi vade süresi belirleme yapılabilir. 

Tüketiciye sunulan bireysel kredi türleri ihtiyaç, taşıt ve konut kredisidir. İhtiyaç kredisi eğitim, sağlık, tatil ve alışveriş gibi seçenekleri; taşıt kredisi ise 0 km ve ikinci el araç seçenekleri içerisinde barındırır. Bankalar her türden kredi ürünü için farklı faiz oranı ve vade seçeneği sunmaktadır. Bu nedenle hesaplama aracında doğru kredi türünü seçtiğinizden emin olmalısınız.

Kredi yıllık maliyet oranı, başvurusu yapılacak olan kredinin faiz oranı, tahsis ücreti varsa sigortalar ve diğer tüm masrafları içeren bir orandır. Kredinin geri ödeme tutarının ne kadar olacağını belirten en net bilgiyi verir. Hesaplama aracı üzerinden yapılan sorgulamada kredi yıllık maliyet oranı hesaplamasına yer verilmektedir. En uygun kredi için hesaplama sırasında faiz oranı kadar en çok dikkat etmeniz gereken bilgi kredi yıllık maliyet oranıdır.

Kredi Robotu hesaplama aracı ihtiyaç duyulan kredi türüne göre faiz oranı, aylık taksit tutarı ve masrafları dahil bilgileri incelemenize imkan tanır. Yapılan hesaplama sırasında toplam geri ödeme tutarı ve kredinin ne kadara mal olacağını öğrenebilirsiniz. Kredi hesaplama bankaların sunduğu avantajlı fırsatları değerlendirmenizi, bankaları karşılaştırmanızı sağlayacaktır. Her bankanın web sitesini veya şubesini ayrı ayrı gezmeden hepsini online olarak tek kanaldan kontrol etmeniz kolaylaşır. Kredi başvurusu için de belge toplayarak zahmete girmeye gerek duymadan online başvuru yöntemini kullanabilmenizi sağlar. 

 


>