Ne Kadar Kredi Alabilirim?

İhtiyaç Kredisi

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 17.02.2021

5/1

Bankalardan en fazla kredi alınabilecek tutar tüketicinin gelirine, tercih edilen vade sayısına, mevcut kredili ürünü olup olmamasına ve kredi notuna göre farklılık gösterecektir. Maaş bordrosuna ek olarak gelir beyan edenler daha yüksek tutarda kredi kullanabiliyor. Ayrıca ipotekli ihtiyaç kredisi ürünleri de gelirden yüksek kredi kullanabilmenin bir diğer yoludur. 

Kredi Robotu Ekibi olarak "ne kadar kredi alabilirim?" diye merak edenler için makalemizde tüm kredi türleri için hesaplamalara, kredi limitini etkileyen durumlara, en yüksek kredi limiti tanımlayabilen bankaları nasıl bulabileceğinize dair bilgilere yer verdik.  

Maaşımın Kaç Katı Kadar Kredi Alabilirim?

Bankalar tüketicinin kullanabileceği maksimum kredi limitini belirlerken gelirini, ödeme düzenini ve kredi notunu göz önünde bulunduruyor. Kredi taksitleri aylık belgelenebilir gelirin yarısı olacak şekilde planlanarak kredi limiti hazırlanıyor. Bu durumda tüketicinin maksimum kullanabileceği kredi tutarı gelirin 12-15 katı kadar olabiliyor. Kredi vadesini yüksek tutmaksa tanımlanabilir maksimum kredi tutarını yükseltebiliyor. "Maaşımın kaç katı kadar kredi alabilirim?" diyorsanız gelire göre ne kadar kredi alabileceğinize dair bir hesaplama yapalım.

Gelire Göre Ne Kadar Kredi Alabilirim Hesaplama

İhtiyaç kredisi başvurusunda bulunmak isteyen tüketicinin geliri göz önüne alınarak yapılacak hesaplamaya göre;

Aylık 3.000 TL gelirinizin olduğunu varsayarsak, aylık taksit tutarınız en fazla 1.500 TL olacak şekilde bir ödeme planı hazırlanmaktadır. Bu taksit tutarı güncel faiz oranının da dahil edilmesiyle hesaplanmaktadır. Yani toplam geri ödeme tutarı aylık net gelirin yarısına denk gelecek şekilde bir gelire göre kredi hesaplaması yapılmaktadır. Buna göre; aylık ödenebilecek kredi taksiti 1.500 TL olan tüketici geri ödeme tutarı maksimum 60.000 TL olacak şekilde kredi kullanabiliyor. Eğer ödemekte olduğunuz başka bir krediniz varsa bu limit daha da düşecektir. Örneğin; 500 TL aylık taksit tutarlı bir kredili ürününüz varsa yeni ürünün geri ödeme tutarı maksimum 40.000 TL olabilir. Elinize geçecek net kredi limiti ise bankaların uyguladığı ihtiyaç kredisi faiz oranlarına göre değişecektir. 

İhtiyaç Kredisi Hesaplama Yöntemi

İhtiyaç kredisi ipotekli veya ipoteksiz olması fark etmeden en fazla 60 ay vadeli olabiliyor. İhtiyaç kredisi hesaplama yaparken en yüksek limiti 60 ay vadeyle görüntüleyebilirsiniz. Örneğin; 2.000 TL aylık geliri olan kişinin taksit tutarı maksimum 1.000 TL olabilir. 0,99 faiz oranı sunan bir bankadan 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi kullanıldığında tüketici ortalama 42.000 TL kredi kullanabiliyor. Bu ürünün geri ödemesi ise 60.000'e yakın bir tutara denk geliyor. Aynı oranlarla vadeyi 36 aya düşürdüğünüzdeyse tüketici maksimum 30.000 TL'ye yakın kredi kullanırken geri ödemesini 38.000 TL gibi rakam olarak yapıyor. Yani kredi tutarını belirleyen unsurların faiz oranı, gelir ve vade seçeneği olduğu da söylenebilir.  

Taşıt Kredisi Hesaplama Yöntemi

Taşıt kredisinde vade sayısı satın alınmak istenen aracın satış fiyatına göre belirleniyor. 120.000 TL'nin altında bir araç satın alacaksanız 60 ay, 120.000 TL üzerinde limitlerde ise 48 ay vade seçeneği uygulanmaktadır. Buna göre; aylık 1.000 TL taşıt kredisi için bütçe ayırabilen bir tüketici %1,08 taşıt kredisi faiz oranı üzerinden 60 ay vadeyle maksimum 44.000 TL tutarda hizmet alabiliyor. Geri ödeme tutarı 64.000 TL'yi bulmaktadır. Faiz oranı yükseldikçe kullanılabilir kredi limiti azalacaktır.

Konut Kredisi Hesaplama Yöntemi

Konut kredisi vade sayısı bankaya göre farklılık gösterir. Maksimum 360 ay (30 yıl) olabildiği gibi genellikle 120 ay (10 yıl) olarak tercih edilmektedir. Bunun nedeni 120 ayın üzerinde vadelerde konut kredisi faiz oranları daha yüksek olabilmektedir. Buna göre; aylık 1.500 TL konut kredisi taksiti ödeyebilecek tüketici %0,99 faiz oranı ve 120 ay vadeyle en fazla 100.000 TL tutar için hizmet alabilecektir. Geri ödemesi ise ortalama 172.770 TL olacaktır.

Kredi Alma Şartları Nelerdir?

Kredi başvurusunda bulunmak isteyen kişinin 18 yaşını doldurmuş ve bankalarla çalışmalarının düzgün olması gerekiyor. İhtiyaç kredisi için maksimum 60 ay vadeli hizmet alabilirsiniz. Konut kredilerinde aile bireylerinin geliri de göz önünde bulundurulurken, ihtiyaç kredilerinde yalnızca başvuru sahibinin geliri göz önünde bulundurulmaktadır. Ayrıca bankaya belgelenebilir bir gelir beyan etmelisiniz. Bahsettiğimiz kredi alma şartları tüm bankalarca uygulanmaktadır. İhtiyaç kredisi başvurusu yapılacak banka gerek gördüğünde ek belge talebinde bulunabiliyor. 

Kredi Notu Alınabilecek Kredi Tutarını Etkiler mi?

Tüketicinin finansal geçmişi hakkında bilgi veren kredi notu alınabilecek kredi tutarını etkilemektedir. Yüksek kredi notuna sahip olmanız maksimum limitte hizmet almanızı sağlayacaktır. Bankalar kredi notuna göre limiti kısıtlı tutabilir veya hiç onay vermeyebilir. 

Gelir Durumu Alınabilecek Kredi Tutarını Etkiler mi?

Kredi tutarı tüketicinin gelirine bağlı olarak değişecektir. Aylık net gelirinizin ve diğer ek gelirlerinizin toplamının yarısı, kredinin aylık ödenebilir maksimum limitini belirleyecektir. Başka bir kredi ödemesi yapmanız halinde ise toplam gelirin yarısından düşülecek ve kalan tutara göre bir hesaplama yapılacak. Yukarıda ihtiyaç kredisi hesaplama yönteminden bahsetmiştik. Aynı oran (%0,99) ve vade sayısı (60) ile yeni bir hesaplama yapacak olursak. 2.000 TL aylık net geliri olan tüketici 500 TL taksitlerle kredi ödemesi yapıyorsa yeni kredi için en fazla 20.000 TL  onay alabilir. Geri ödeme tutarı ise 28,182 TL olacaktır.

Belgelenebilir Gelir Olmadan Kredi Alabilir miyim?

İhtiyaç, taşıt veya konut kredisi başvurusunda bulunurken tüketicinin gelir belgesi beyan etmesi istenmektedir. "Belgelenebilir gelir olmadan kredi alabilir miyim?" diye soracak olursanız, daha önce çalışma yaptığınız bankaya ihtiyaç kredisi başvurusu yapmayı deneyebilirsiniz. İlgili bankada bilgilerinizin olması, daha önce gelir belgesi beyan etmiş olmanız halinde yeni bir belge talep etmeden kredi onayı almanızı sağlayabilir. Fakat ilk kez başvuru yapacağınız banka gelir belgesi talep edecektir.

Gelirime Göre En Yüksek Limitli Kredi Veren Bankayı Nasıl Bulabilirim?

Belgelenebilir gelirin yarısı kredinin vadesi olacak şekilde limit belirlenebildiğinden, "gelirime göre en yüksek limitli kredi veren bankayı nasıl bulabilirim?" sorusuna verilebilecek en doğru yanıt en düşük faiz oranıyla hizmet veren bankayı tercih etmektir. Faiz oranının düşük olması hem geri ödeme tutarını hem de masrafları azaltacaktır. Aynı zamanda kredi tutarını da yükseltecektir. 

Faiz Oranı Kredi Limiti Üzerinde Etkili mi?

Makalemizin önceki bölümlerinde de belirttiğimiz gibi bir kredinin faiz oranı kredi limiti üzerinde doğrudan etkiye sahiptir. Bunu bir örnekle açıklayacak olursak; 15.000 TL kredi tutarını %0,99 faiz oranı ve 60 ay vade ile kullandığınızda; aylık taksit tutarı 351,02 TL ve geri ödeme tutarı 21.137 TL olacaktır. Aynı tutarı %1,89 faiz oranıyla kredi veren bir bankadan kullanmanız halinde aylık taksitleriniz 459,97 TL ve geri ödeme tutarı 27.674 TL'yi bulacaktır. 

 

Belirtilen oranlar bankaların sunduğu kampanyalar üzerinden hesaplanarak bulunmuştur. Bazı bankalar yüksek kredi faizi üzerinden ürün kullanımına onay verirken, tüketicinin kredi notunu da önemsemeyebiliyor (En riskli grupta olmadığı sürece). Bazı bankalarsa en düşük kredi faiz oranını yalnızca en yüksek kredi notu olan tüketicisine sunmaktadır. Bir krediyi kesin olarak hangi oranlarla kullanabileceğinizi yalnızca başvuru yaptıktan sonra öğrenebilirsiniz.