Kredi Notum Kaç Olmalı?

İhtiyaç Kredisi

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 17.02.2021

5/1

Konu kredi ve kredi kartı başvurusu olunca, banka müşterileri için "Kredi notum kaç olmalı?" sorusu merak uyandırıyor. 0 ile 1.900 arasında değişebilen, belirli aralıklarla güncellenen, kişinin ödeme profili diye de tabir edebileceğimiz kredi notu; kullanıcılar için finansal sorumlulukları ne derece yerine getirdiği ile ilgilidir. 

Kredi notu yüksek seviyede olan bir kullanıcıdan bahsediliyorsa, ödeme profilinin güçlü olduğunu anlayabiliriz. Hesaplanırken birçok faktörün dikkate alındığı bu skor, son yıllarda bankacılık sektörünün dinamiklerinden birisi haline geldi. Findeks adı verilen ve 9 büyük Türk bankasının ortak çalışmalar yürüterek hayata geçirdiği proje kapsamında bankacılıkta kullanılmaya başlanan kredi notu, kredi ve kredi kartı başvurularında bankalar için önemli bir değerlendirme kriteridir. Özetle kredi notu, hem kullanıcının kredibilitesini belirler hem de geçmişe dair bir önsöz niteliği taşır. 

Bu yazımızda Kredi Robotu ekibi olarak, bankacılık işlemleri için önemli olan ve daha uzun yıllar boyunca etkinliğini sürdürmesini beklediğimiz kredi notu kavramına değineceğiz. "Kredi çekmek için kredi notu kaç olmalı, kredi kartı başvurusunda kredi notunun önemi, düşük kredi notu nasıl yükselir" gibi çokça gündeme gelen sorulara cevap bulacağız.

Kredi Çekmek için Gerekli Olan Minimum Kredi Notu Nedir?

Yazımızın ilk alt başlığında can alıcı bir soruyu ele almak istiyoruz. "Kredi çekmek için gerekli olan minimum kredi notu kaçtır?" Rakamsal olarak net bir sınır belirlememiz yanlış olur. Kredi başvurularında olumlu yanıt alabilmeniz için sahip olmanız gereken minimum kredi notu:

 • Çekilmek istenen kredi miktarı, 

 • Vade sayısı, 

 • Bankanın kredi politikaları, 

 • Başvuruda bulunacağınız kredinin türü, 

gibi faktörlere göre değişir. Örneğin kredi notu 1.200 olan bir banka müşterisi 5.000 TL limitli bir kredi çekebiliyorken; kredi notu 1.500 olan başka bir banka müşterisi 20.000 TL limite kadar kredi kullanabilir. Örnekte verdiğimiz rakamlar sadece ortalama değerler olup, kredi risk bölgelerinden bahsederken "en riskli" den "çok iyi"ye doğru bir gruplandırman söz edilir. Buna göre:

 • 0 ile 699 Arası - En Riskli

 • 700 ile 1099 Arası - Orta Riskli

 • 1100 ile 1499 Arası - Az Riskli

 • 1500 ile 1699 Arası - İyi

 • 1700 ile 1900 Arası - Çok İyi

şeklinde bir sınır belirlenir. Kredi skoru "0" olan banka müşterisinin herhangi bir bankadan yapacağı kredi başvurusu kesinlikle olumsuz sonuçlanır. "En riskli" bölgedeki banka müşterileri için ya hiçbir banka kredi vermez ya da yalnızca birkaç bankadan kredi alabilir. "Az riskli" bölgedeki vatandaşlar da çoğu bankadan belirli miktarlara kadar kredi kullanabilirken, "Çok iyi" bölgedeki kredi notuna sahip kullanıcılar maaşlarının 10 katı ile 20 katı arasına kadar neredeyse tüm bankalardan kredi kullanabilmektedir. Genel olarak bankalardan kredi çekebilmek için gerekli minimum kredi notunun "Orta risk" bölgesinin hemen üstü olan 1.100 olduğunu söyleyebiliriz. Bu değer 1.100'den ne kadar yüksek olursa, alınabilecek kredi miktarı o derece artar. Aynı zamanda bankaların daha esnek ödeme planlarından yararlanmak mümkün hale gelir. 

Kredi Notunun "0" Olması Ne Anlama Gelir?

Kredi notunun "0" olması ya kişinin daha önceden herhangi bir bankacılık faaliyetinde bulunmadığını gösterir ya da geçmiş dönemlerde bankalarla ilgili sorun yaşadığı anlamına gelir. 18 yaşını doldurmamış veya herhangi bir bankadan daha önce hesap açtırmamış kişilerin finansal aktiviteleri olmadığından, kredi notu henüz oluşmamıştır. Bunun yanı sıra bankalara olan borçlarından dolayı yasal takip sürecine girmiş ve kara listeye alınmış kullanıcılar için mevcut kredi notu değeri "0"a düşürülür. Findeks sisteminin önemli bir parçası olan kredi notu, bahsettiğimiz her iki durum için de belirsizlik taşır. Kredi notu "0" olan kişiler bankalardan kredi çekemeyeceği gibi; öğrenciler için özel kredi kartı kampanyası sunan bankalar dışında herhangi bir bankadan kredi kartı da alamazlar. 

Kredi Notum Çok Düşük, Nasıl Kredi Çekebilirim?

Tüm bankalar kredi değerlendirme sürecinde kredi notunu dikkate alır. Eğer kredi notunuz "0" ise veya düşük seviyede ise kredi çekebilecek duruma gelmek için bazı kriterlere özen göstermeniz gerekir. 

Borçlarınızı ve ödemelerinizi önem sırasına göre belirleyin ve ilk sıraya yasal takip sürecinde olan borçlarınızı koyun. Yasal takip sürecinde olan borçlarınızı ödemeniz, sizi kırmızı kalem yemekten kurtarır. Ardından, şayet varsa diğer borçlarınızı ödemek için bir önem sırası belirlemeniz gerekir. En önemlileri ise yüksek faiz maliyetleri olan borçlarınızdır. Bu borçlarınızı daha fazla geciktirmeden, gerekirse yeniden yapılandırma yoluna giderek, düzenli bir şekilde ödemelisiniz. 

Geriye hiç bir borcunuz kalmadı fakat yine de kredi notunuz yeterli değil. Bu durumda, kredi notunuzun daha etkin bir şekilde artması için bazı finansal aktiviteler gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin düşük limitli kredi kartları kullanmak bunlardan birisidir. Belirlediğiniz ufak çaplı limite sahip kredi kartınızı, yine ufak çaplı harcamalarınızda kullanarak veya fatura gibi ödemelerinizi otomatik ödeme talimatı vererek bunu gerçekleştirebilirsiniz. 

Bankalardan Çekebileceğim Kredi Miktarını Nasıl Artırabilirim?

"Nasıl yüksek miktarda kredi çekebilirim?" veya "bankalardan çekebileceğim kredi miktarını nasıl artırabilirim" şeklinde takipçilerimizden birçok soru alıyoruz. Bunu soran banka kullanıcıları, genellikle sonraki dönemlerde planladıkları girişimlerine sermaye olması nedeniyle ya da iyi bir finansal profile sahip olma gerekçesiyle gündeme getiriyor. Yüksek kredi çekebilmek  demek, daha yüksek kredi notuna sahip olmayı gerektirir. Kredi notunu yükseltmek ve bu sayede daha yüksek kredi çekebilmek için yapabileceğiniz işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Mevcut borçlarınızı ödedikten sonra, ödemeleriniz için düzenli otomatik talimat verebilirsiniz. Düzenli otomatik ödeme talimatları, işlemlerinizin zamanında gerçekleştirilmesi konusunda size önemli bir artı sağlar. Bu sayede kredi notunuz, her güncellemede biraz yükselecektir.

 • Geleceğe dönük iyi bir kredi profiline sahip olmak istiyorsanız ve aktif bir banka müşterisi değilseniz, küçük miktarlı krediler veya kredi kartları kullanarak; kredi notunuzu kısa sürede iyileştirebilirsiniz. Fakat sadece kredi skorunu yükseltmek için yüksek oranlarda faizlere maruz kalmanız, size yarardan çok zarar getirir. Bu nedenle bankaların güncel ihtiyaç kredisi faiz oranlarını inceleyin ve maliyeti az olan finansal ürünlere yönelin. 

Kara Liste Olanların ve Bankalardan Kırmızı Kalem Yiyenlerin Kredi Notu Nasıl Artırılır?

Bankalara olan borçlarını zamanında ödemeyen banka müşterileri, yasal olarak belirlenen 90 günlük süreç dolduktan sonra kara listeye alınır. Bu aynı zamanda kişinin kırmızı kalem yediğinin de bir göstergesidir. Bankalardan kırmızı kalem yiyen kullanıcılar için 5 yıl süreyle bir kredi notu güncellemesi yapılmaz. Bu süreçte görülebilecek kredi skoru "0"dır. Fakat 5 yıl sonunda gerçekleştirilebilecek herhangi bir bankacılık işlemlerini takiben kredi notu artmaya başlar. Kara listeden çıkmak için bu 5 yıllık sürenin bitmesini beklemekten başka yapılabilecek bir şey yoktur. Fakat 5 yıllık sürenin sonunda kredi notunu daha hızlı yükseltmek için bir üst başlıkta belirtilen maddelerdeki tüyolarımıza uyabilirsiniz.