Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

İhtiyaç Kredisi

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 17.02.2021

5/1

Bankacılık işlemlerinden standart ihtiyaçlarınızı karşılamak amacıyla ürün satın alımlarına kadar tüm işlemlerde kredi notu dikkate alınmaktadır. Kredi Kayıt Bürosu tarafından kayıt altına alınan bankacılık işlemleriniz Findeks sistemi aracılığıyla bir puana dönüştürülür. Kredi çekmek, kredi kartı sahibi olmak, cep telefonu satın almak, araba kiralamak kısacası vadeli yapmak istediğiniz her işlemde ve nakde ihtiyaç duyduğunuzda kredi notunuz karşınıza çıkabilir. 

Kredi Robotu Ekibi olarak kredi notu nasıl yükseltilir öğrenmek isteyenlere kredi notu yükseltme yöntemlerini detaylarıyla ele aldık. Ödeme güçlüğü nedeniyle kredi notunuz düşüyorsa veya daha önceki borçlarınızdan dolayı finansal işlemlerinizde problemlerle karşılaşıyorsanız içeriğimizde paylaştığımız yöntemleri dikkate alarak kredi notunuzu yükseltebilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Oluşur?

Kredi notu hesaplaması yapılırken bankalarla yaptığınız çalışmalar göz önünde bulundurulur. Kullandığınız kredili ürünler, ödeme düzeni, borç durumu, kredi kartı limiti, yakınlarda yeni bir ürün almanız kredi notunu oluşturan başlıca faktörlerdir. Finansal işlemleriniz takip edilerek belirli aralıklarla güncellemeler yapılır. Bankacılık işlemlerinize göre düşebilir veya yükselebilir. Bu etkenler arasında en önemlileri ödeme düzeni (%35) ve borç durumudur(%35). İkisi başlı başına kredi notunuzu %70 oranında etkilemektedir.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankalara kredili ürün başvurusu yapmadan önce kredi notu sorgulaması yapmak, nasıl bir yol izlemeniz gerekeceği konusunda fikir edinmenizi sağlayacaktır. Peki kredi notu nasıl öğrenilir? Kredi notunuzu bilmiyorsanız hizmet aldığınız bir bankanın internet veya mobil bankacılık uygulamasından kredi notu sorgulama yapabilirsiniz. Ayrıca Findeks resmi web sitesine üye olarak da sorgulama işlemi yapabilirsiniz. Tüm kanallardan yapılacak sorgulama işlemi için belirli bir ücret talep edilmektedir.

Ödeme Güçlüğü Çekenler için Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Bankalarda mevcut kredi veya kredi kartı olanlar bütçesinin üzerinde hizmet almaları veya yanlış kredi kartı kullanımı nedeniyle ödeme güçlüğü çekebiliyor. Bu durumda tüketicinin bir an önce ödeme düzeni oluşturması gerekir. Örneğin; kredi kartınız var, asgari ödeme yaparak kartı kullanmaya devam ediyor olabilirsiniz. Bu durumda kartınızdaki borçlar azalmayacak gün geçtikçe daha fazla ödemelerle karşılaşmanıza neden olacaktır. Asgari tutar kadar ödeme yapma gücünüz varsa kartın borcu azalana hatta bitene kadar harcama yapmamaya özen göstermelisiniz. Ödeme güçlüğü çekenler için kredi notu yükseltme yöntemlerini daha detaylı ele alalım.

Ödemelerinizi Bütçenize Göre Yapılandırın

Kredi veya kredi kartı borcu olanlar ödeme güçlüğü çektiğinde bankalarından yapılandırma talebinde bulunabiliyor. Kredi borçları için vadeleri uzatma talebinde bulunarak aylık ödeme tutarınızı düşürebilirsiniz. Böylece ödemeleriniz düzene girecek ve kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Ödemelerin zamanında yapılmaması kredi notu %35 oranında düşürmektedir. Kredi kartı borçları içinse bankalar ekstre taksitlendirme hizmeti vermektedir. Kartınızın asgari tutarını ödedikten bir gün sonra bankanızın çağrı merkezi iletişim numarasını arayarak kredi kartı ekstre taksitlendirme talebinde bulunabilirsiniz. Kalan borç 12 aya varan vade seçenekleriyle taksitlendirilebiliyor. Borçlarınız azaldığında kartınızla harcamalarınızı bütçenizi aşmayacak şekilde yapmaya dikkat etmenizde fayda var. Ekstre taksitlendirme işlemi her ay alınabilen bir hizmet değildir. Vadesi sona erdikten sonra yeniden hizmet talebinde bulunabiliyorsunuz. Bankalar ödeme kolaylığı sağlamak amacıyla tek çekim harcamaları vadelendirebiliyor veya erteleyebiliyor. Mevcut ekstre döneminde borcunuz yüksekse ve ödeme güçlüğü çekeceğinizi düşünüyorsanız kredi kartı harcama taksitlendirme veya erteleme hizmetinden yararlanabilirsiniz.

Borçlarınızı Tek Bir Bankada Birleştirin

Kredi kartı, ihtiyaç kredisi ve kredili mevduat hesabı borcu olanlar ödemelerinde güçlük yaşadıklarında borçlarının tamamını bir bankada birleştirebiliyor. Borç kapatma kredisi olarak adlandırılan bu sistem sayesinde tüketici tek bir bankaya borçlu oluyor. Ödeme planı tüketicinin bütçesine göre hazırlanıyor. Böylece ödemelerinizi düzenli olarak yapma fırsatı bulabilirsiniz. Bazı bankalar yalnızca kredi kartı borcu yapılandırma hizmeti verirken, bazılarıysa tüm borçlarınız için birleştirme kredisi kullandırmaktadır. Kredi faiz oranları ve hizmet şartlarını inceleyerek uygun gördüğünüz bankanın şubesine giderek borç kapatma kredisi başvurusunda bulunabilirsiniz. 

Ödemelerinizi Geciktirmeyin

Yapılandırma, kredi kartı ekstre taksitlendirme, kredi kartı harcama taksitlendirme veya borç kapatma kredisi hizmetlerinden hangisini almış olursanız olun, ödemelerinizi geciktirmeden yapmalısınız. Gecikmeli görünen bir gün bile önceki çalışmalarınızdan dolayı kredi notunuzda ciddi oranda düşüşlere neden olacaktır. Zamanında ödeme yapamayacak olmanız halinde bankanıza görüşmeli ödeme sözü vermelisiniz. Kredi kartı veya kredi ödeme planınız gelir tarihinizle uyuşmuyorsa bankanızı arayarak yeniden düzenlemeler yapılmasını talep etmelisiniz.

Takipte Olanlar için Kredi Notu Yükseltme Yöntemleri

Tüketicilerin bankalarla daha önce yaptığı çalışmalarına düzensiz ödeme gerçekleştirmesinden dolayı finansal bilgileri takibe alınmış olabilir. İdari takipte olanlar yapılandırma veya borç kapatma kredisi hizmetlerinden yararlanarak kredi notu yükseltmek için fırsat bulabilirler. Fakat ödemelerini 90 günden fazla geciktirip yasal takibe düşenler bankalardan hizmet almak istediklerinde sorun yaşamaktadır. Bu durumda kredi notu yükseltebilmek için öncelikle mevcut borçların ödenmesi gerekiyor. Takipte olanlar için kredi notu yükseltme yöntemleri yalnızca borç bittikten sonra geçerli olacaktır. 

Kredi Kartı Başvurusunda Bulunun

Yasal takipteki borçlarınızı bitirdikten sonra kredi notunu en hızlı şekilde yükseltmenin yolu düşük limitli de olsa bir kredi kartı kullanmaktır. Her banka riskli grupta olan tüketiciye kredi kartı vermek istemeyecektir. Bu nedenle takipte olanlar kredi kartı başvurusunu maaş müşterisi olduğu bankaya yapmalıdır. Maaşınızı aldığınız banka hesabınız olduğundan dolayı kendisini garantiye alacağını düşünerek kredi kartı vermeyi kabul edebilir. 

Bir diğer yöntemse bloke teminatlı kredi kartı başvurusu yapmaktır. Bloke teminatlı kredi kartı, banka hesabına yatırılan tutara bloke konarak, tüketiciye hizmet veren bir sistemdir. Örneğin; 750 TL hesaba yatırıp, 750 TL limitli bir kart kullanabiliyorsunuz. Bu yöntemin amacı kredi notunu yükseltmektir. Kartı her ay kullanmalı ve düzenli olarak ödemelerini yapmalısınız. Böylece kredi notunuz altı ay veya bir yıl gibi sürede yükselebilir.

Bankalar ile Aktif ve Düzenli Çalışmalar Yapın

Kredi kartı talebiniz onaylanmadıysa kredi notunu yükseltmek için banka hesaplarınızı aktif olarak kullanmalısınız. Bir bankayla çalışmaya özen göstererek paranızı hesabınıza yatırarak harcamalarınızı hesap kartınızla yapabilirsiniz. Faturalarınızı veya kira ödemelerinizi bu hesaptan ödeyebilir veya otomatik ödeme talimatı verebilirsiniz. Aktif ve düzenli çalışma yaptığınız bankaya birkaç ay sonra kredi kartı başvurusunda bulunabilirsiniz. Başvurunuz onay alırsa harcamalarınızı ve ödemelerinizi karta yönlendirmelisiniz. En az altı ay düzenli harcama ve ödeme yaptıktan sonra kredi kartı limit arttırma talebinde bulunabilirsiniz. Kredi kartı kullanmak kredi notunu yükseltmeniz üzerinde büyük etki oluşturacaktır.

Kredi Başvurusu Onayı Alabilmek için Kredi Notu Kaç Olmalı?

 

Bankalar ile aktif ve düzenli çalışmalar yaptıkça kredi notunuz yükselmeye başlayacaktır. Bu süreçte kredi notu sorgulama yaparak ne kadar gelişme gösterdiğinizi gözlemlemelisiniz. Sorgulama yaptınız ve kredi kullanabilmek için kredi notu kaç olmalı diye merak ediyor olabilirsiniz. Bankalara gelir beyanında bulunarak kredi başvurunuza onay alabilmek için en az 1100 kredi notuna sahip olmalısınız. 700-1100 puan aralığındaysanız kredi başvurunuzun onaylanması düşük bir ihtimaldir. Düşük kredi notuna kredi veren bankaları araştırabilirsiniz. Bu bankalar yüksek faiz oranlarıyla da olsa başvuru sahiplerine ürün kullandırabiliyor. Kredi notu yükseltme adımlarının zorlu bir süreç olduğunu unutmamalı, yeni ürün başvurularınızı bütçenize göre ayarlamalı ve düzenli ödeme yapmayı ihmal etmemelisiniz.