Kredi Kartı İşlem İptali Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 22.01.2021

5/1

Bankacılık sektörünün gelişmesi ve ekonomik değişimler nedeniyle günümüzde her üç alışverişten biri kredi kartları ile yapılmaktadır. Son yıllarda internet alışverişlerinin çoğalmasıyla birlikte kredi kartı alışverişleri de artış göstermektedir. Kredi kartı alışverişlerinin artmasıyla birlikte iptal etme işlemleri de merak edilmektedir. Kredi kartı işlem iptali nasıl yapılır hakkında bilgi sahibi olmak gereksiz maddi harcamaları önleyebilir.

Alınan elektronik eşyadan vazgeçmek, kıyafetin bedene uymaması ya da yanlış taksit seçimi gibi pek çok sebep ile kredi kartı işlem iptali yapılabiir. Bu durumda tüketiciler kısa adımlarla prosedürü uygulamalı ve paranın karta geçmesini beklemelidir.

Kredi Kartı İşlem İptali Süreci

Kredi kartı işlem iptalinde taksitli ya da tek çekim alışverişler ayrıca anında ya da bir süre sonra iptal edilen alışverişlerde zaman ve uygulama farklılıkları olabilir. İlgili yönetmeliklerde kredi kartı işlem iptali hakkında detaylı bilgiler verilmektedir. Bu bilgilerde, fiziki alışverişlerde 7 gün içinde mazaretsiz olarak iptal hakkının olduğu belirtilmektedir. Alınan malda bir kusur ya da hasar söz konusu ise 30 gün içinde kredi kartı alışveriş iptali yapılabilir. Online alışverişlerde ise iki hafta içinde iptal ve iade işlemleri gerçekleştirilebilir.

Kredi kartından yapılan alışverişlerin iptali, nakit alışverişlere göre daha zahmetli olabilir. Nakit alışverişlerde iptal işlemlerinde anında para alınabilir. Ancak kredi kartı ya da banka kartı işlem iptali için bankadan kaynaklanan gecikmeler yaşanabilir. Paranın tekrar hesaba yatma süresi bankadan bankaya değişebilir fakat en geç on gün içinde işlem sonuçlanır. Para iadesinin gerçekleşme durumuna kart ekstresinden ya da internet bankacılığı ile kart hareketlerinden bakılabilir.

Kredi Kartı Taksitli Alışveriş Nasıl İptal Edilir?

Kredi kartı taksitli alışveriş iptal etme nakit çekime göre daha zor olabilir ve paranın hesaba yatması daha uzun sürebilir. Ancak tüketiciler, beğenmediği ya da kusurlu bulduğu ürünü iade etme hakkına sahiptir ve kullanmaktan çekinmemelidir. 

İptal etme süreci banka ve alışveriş yapılan firmaya göre değişim göstermektedir. Fiziki alışverişlerde işlem iptali için alınan ürün ve faturası aynı zamanda kredi kartı slibi gerekmektedir. Aksi takdirde alışveriş iptali gerçekleşemeyebilir. Firma görevlisi pos cihazı üzerinden işlem iptalini yapabilir. 24 saat içinde alışverişten vazgeçildiğinde bu durum kredi kartı alışveriş iptali olarak adlandırılmaktadır.

Kredi kartıyla yapılan taksitli alışverişlerde iptal işlemi 24 saat sonra gerçekleştiyse kredi kartı alışveriş iadesi olarak adlandırılır. Bu süreçte mağaza görevlisi pos cihazından iptal – iade bölümünde alışveriş yapılan tarihi ve slip onayını girerek iade işlemini tamamlayabilir. 

Banka kartı alışveriş iptali ve kredi kartında aynı işlemler uygulanmaktadır. Hesap kesim tarihi geçmeyen kartlarda aynı gün alışveriş iptali parası yatmaktadır. 

Kredi Kartı Tek Çekim Alışveriş Nasıl İptal Edilir?

Alışveriş sonrasında kredi kartı slibi ve ürün fişi mutlaka saklanmalıdır. Ürün kalitesinden emin olunana kadar saklanan fişler sayesinde sorunsuz bir iade işlemi gerçekleştirilebilir. Kredi kartı tek çekim alışveriş nasıl iptal edilir hakkında yeterli bilgiye sahip olunması yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçebilir. 

Tek çekim alışveriş iptalinde de mağazaya başvurulmalıdır. Alışveriş iptali için bankayı aramak daha zor ve uğraştırıcı olabilir aynı zamanda banka talebi geri çevirebilir. Ürün ve ürün fişi olduğu sürece iade ya da iptal işlemleri kısa sürede tamamlanmaktadır. 

Hesap Kesim Tarihinin Geçmesi Durumunda Alışveriş İptali

Tek çekim alışverişlerde hesap kesim tarihinin geçmesi önemli bir fark yaratmayabilir. Para kısa sürede hesaba yatar ve sorunsuz bir işlem tamamlanır. Ancak taksitli alışveriş iptali süresinde hesap kesim tarihi geçmiş ise tutar bir defada yatırılmayabilir.

Taksitli alışveriş iptali için hesap kesim tarihi göz önünde bulundurulmalıdır. Aksi takdirde harcanan tutar kart limitinden düşer ve iade tutarının tamamı yatırılana kadar limit ekside olabilir. Aynı zamanda hesap kesim tarihi geçtiğinde alışveriş bedeli aylık taksitlerle ödenmektedir. Örneğin, 6 Aylık taksit yapıldıysa ve aylık ödeme tutarı 100 TL ise işlem iptali de bu şekilde gerçekleşmektedir.

Kredi Kartıyla Yapılan İnternet Alışverişi İptali Nasıl Gerçekleşir?

Kredi kartıyla yapılan internet alışverişi iptali için zamana dikkat edilmelidir. Anında ya da sonrasında yapılabilecek iade işlemleri farklı adımlar içermektedir. Sipariş iptali için yapılacaklar:

 • Kargo iadesi,

 • Site üzerinden alışveriş iptali.

E – Ticaret sitelerinden yapılan alışverişlerde genellikle kargo süreci beklenmektedir. Alınan ürün, sipariş veren kişiye ulaşır ve paket içindeki fatura ile birlikte iade süreci başlatılabilir. Bazı firmalar, faturayla birlikte iade işlemleri için de gerekli bilgileri vermektedir. 

İnternet alışverişi nasıl iptal edilir hakkında yapılması gerekenler şunlardır:

 • Kargo teslim alınır,

 • E – ticaret sitesi üzerinden iade formu doldurulur,

 • Faturada belirtilen adrese kargo geri gönderilir,

 • Firma iptal sürecini başlatır,

 • Bankanın parayı yatırma süreci beklenir.

Aynı zamanda internet alışverişi iptali için kargo alınmayabilir. Alınmayan kargo tekrar firmaya döner ve firma tarafından iade işlemleri başlatılabilir. 

İşlem iptali için site üzerinden yapılabilecekler:

 • Ürün, hazırlık aşamasında ya da kargoya verilme aşamasında olduğunda iade işlemi site üzerinden yapılamaz ve kargo iadesi beklenmelidir,

 • Siparişten çok kısa bir süre sonra işlem iptali için e – ticaret sitesine girilmelidir,

 • ‘Hesabım’ bölümünden ‘siparişlerim’ kısmı seçilmelidir,

 • İade yapılacak olan ürün seçilmeli ve ‘iptal et’ işaretlenmelidir.

İnternet harcaması iptali için ürünün hasarsız bir şekilde, faturası ve aksesuarları ile birlikte gönderilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde iade işlemi başarısız olur ve para hesaba yatmayabilir.

Alışveriş İptali Dilekçesi Nasıl Yazılır?

Bazı firmalar alışveriş iptali için dilekçe talep edebilir. Aynı zamanda bankadan kredi kartı alışverişi iptal etme için dilekçe yazılması gerekebilir. Kartın çalınması ya da kaybolması durumunda yapılan işlemler için internet bankacılığı üzerinden ‘kart harcama itirazı’ doldurulmalıdır.

Alışveriş iptali dilekçesi yazarken dikkat edilmesi gerekenler aşağıda belirtilmiştir:

 • İşlemi yapan kişinin adı – soyadı belirtilmelidir,

 • İşlemin gerçekleştiği tarih yazılmalıdır,

 • İşlemin toplam tutarı belirtilmelidir,

 • İşlemin yapıldığı mağaza ve adresi, mağaza yetkilisinin adı – soyadı belirtilmelidir,

 • İşleme dair ürün faturası ya da fişi dilekçeye eklenmelidir,

 • İşlemin gerçekleştiği firmaya ait müdür imzası ve kaşesi alınmalıdır.

Alışveriş iptal dilekçesi yazıldıktan sonra eğer firma işlemi gerçekleştirecekse bankaya faks gönderir. Bankanın verdiği karar ve prosedürlerine bağlı olarak belirtilen tutar hesaba yatar. İşlemi yapan kişi dilekçeyi gönderecekse bankanın genel müdürlüğüne iletebilir.

Kredi Kartı İşlem İptali Hakkında En Çok Merak Edilenler

Kredi kartı işlem iptali tutarı ne olursa olsun mutlaka yakından takip edilmelidir. Bazı durumlarda firma ya da banka kaynaklı gecikmeler veya sorunlar yaşanabilir. Takip edilmediğinde paranın yatıp yatmadığı anlaşılamayabilir. Aşağıda kredi kartı işlem iptali hakkında en çok merak edilen sorular yanıtlanmıştır:

 

 • Kredi kartı ile alınan ürünün iptali: Ürün iptali gerçekleştirilebilir ve para iadesi yapılır. Ancak ürün ve ürüne ait dökümanlar eksiksiz olarak teslim edilmelidir.

 • Kredi kartı fatura ödeme iptali yapılabilir ancak banka ile doğrudan iletişime geçilmeli ve işleme ait tüm bilgiler verilmelidir,

 • Kredi kartına iade edilen para ekstreden ve hesap hareketlerinden mutlaka incelenmelidir, taksitli yatırılan tutarlarda her ay inceleme yapılmalıdır,

 • Kredi kartı işlem iptali kaç günde gerçekleşir sorusu banka ve işlemi yapan kişiye göre değişebilir. Aynı gün içinde veya on gün süresinde iptal edilen tutarın tamamı hesaba geçebilir.