Kredi Kartı Borcu Yasal Takibi

Kredi Kartı

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 22.01.2021

5/1

Son yıllarda kredi kartı ile alışveriş yapmak oldukça cazip ve avantajlı olmaktadır. Nakit para olmasa dahi alışveriş yapmak, taksitlerden yararlanmak ve kampanyalara katılmak kredi kartı kullanımını arttırmaktadır. Ancak ödeme yapılmaması ya da düzensiz ödemeler kredi kartı borcu yasal takibi sürecini başlatmaktadır. Bu süreç sonunda tüketiciler ciddi yaptırımlarla karşılaşabilir ve maddi problemler çoğalabilir.

Kredi Kartı Borç Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi kartı hesap kesim tarihi son ödemesi geldiğinde sadece asgari ödeme tutarını ödemek faiz ve borcun birikmesine sebep olabilir. Sürekli asgari tutarın ödenmesi akdi faiz oranları nedeniyle borcun artışına sebep olmaktadır. Hesap özetinde belirtilen dönem borcu ödemesinin yapılması gerekmektedir. Bu sayede faizden kaçınılabilir ve borç azalmaya devam edebilir. 

Kredi kartı asgari borç ödemek için bankalar çeşitli yüzdeleri talep edebilir. Ancak genellikle toplam tutarın %30’u asgari tutar olarak her ay yansıtılmaktadır. Asgari ödeme miktarı, ödenmesi gereken minimum tutarı belirtir ve son ödeme tarihine kadar ödenmesi gerekir. Belirtilen tutarın ödenmemesi durumunda kredi kartı borç gecikmesi yaşanır ve kredi kartı yasal takip süreci bu aşama ile başlayabilir. 

Sürekli kredi kartı asgari borç ödemesi yapmak iki – üç yıl içinde borcun ikiye katlanmasına sebep olabilir. Kredi kartı borcu yüzünden yaptırımlarla karşılaşmak istemeyen ancak limitin tamamını ödeyemeyen tüketiciler birkaç ay boyunca kredi kartını hiç kullanmadan asgari tutarı ödemelidir. Sadece asgari tutarı ödeyerek kredi kartını kullanmak maddi kayıpların yanı sıra uzun vadede büyük bir borçlanmaya sebep olabilir.

Yasal Takip Süreci Ne Zaman Başlar?

Ödemelerini düzenli yapamayan kişiler kredi kartı yasal takip süreci ne zaman başlar hakkında endişeli bir bekleyiş sürecinde olabilir. Kredi kartı harcamalarında pek çok kişi limite göre harcama yapar ve hesap kesim tarihinde büyük bir borçla karşı karşıya gelebilir. Bu durumdan kaçınabilmek için yapılabilecek en doğru yöntem maddi güce harcama yapılmasıdır. Aylık gelir – gider tablosuna göre kredi kartını kullanmak ilave faizlerin azalmasını sağlamaktadır.

Tüketici Kredisi Sözleşmesi Yönetmeliği tarafından belirlenen kredi kartı gecikmesi durumunda tüm bankalar aynı prosedürü uygulamaktadır. Kredi kartını borcunun üst üste iki ay ödenmemesi halinde banka 30 günlük bir süre tanımaktadır. Otuz günlük süre içinde banka, kredi kartı borcunun tamamının ödenmesi isteyebilir. Kredi kartı borcu yasal takip süreci doksan günlük süre içinde başlayabilir. Bankalar, kredi kartı borcu yasal takip için tüketicilere ihtarname göndererek süreç hakkında bilgi verebilir. 

Bankalar, gecikmenin ikinci ayında ihtarname gönderebilir ve otuz günlük süre kaldığını bildirebilir. Kredi kartı borcu gecikmesi durumunda bazı bankalar gecikmenin otuzuncu gününde de ihtarname göndermektedir. Bankalar, tüketicinin ikamet ettiği adrese ihtarname gönderir ve tüketicinin telefon numarasına borç dolayısıyla SMS gönderebilir ya da arayabilir. İhtarname alan tüketiciler kısa süre içinde ödeme yapmalıdır, aksi takdirde hukuki süreç başlayabilir.

Kredi Kartı Borcu Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartı borcu gecikmelerinde bankalar gecikmenin zamanına göre farklı uygulamalar yapmaktadır. Bu durum şöyle özetlenebilir:

 • Bir sene içinde toplam üç kez asgari ödemenin gecikmesi durumunda kredi kartı nakit avans ve nakit kullanıma kapatılabilir,

 • Birbirini takip eden üç ay boyunca kredi kartı borcu asgari ödemesi yapılmadıysa kredi kartı tamamen kapatılır ve alışveriş yapılamaz,

 • Kredi kartı borcu yüzünden kart kapatılmış ise dönem borcu ödenmediği takdirde kart kullanıma açılmaz.

Kredi kartı borcu ödemesinin yapılmaması durumunda bankaların uyguladığı prosedürler:

 • SMS ve Aramalar: Kredi kartı borcu gecikmesinde bankalar otuzuncu günden itibaren SMS ve aramalara başlayabilir. Bu aramalarda borcun ödenmesi gerektiği hatırlarlatılır ve ödeme günü için tüketiciden söz alınabilir. 

 • Ödeme taahhüdü: Bankalar, tüketiciden borç ödeme sözü aldığında borcun o güne kadar ödenmesini bekleyebilir. Ödeme taahhüdü yerine getirilmediğinde banka arama ve SMS göndermeye tekrar başlayabilir. 

 • İdari Takip: Birbirini takip eden iki ay boyunca kredi kartı borcu ödememe durumu söz konusu ise banka idari takip başlatabilir. İdari takip başladığında tüketicinin kredi notu ve sicili olumsuz yönde etkilenebilir. İdari takip süresince kredi kartı borcu yapılandırma talep edilebilir. 

Yasal Takip Sürecinde Banka Uygulamaları

Banka tarafından tüketiciye verilen zaman aralığında kredi kartı borcu ödenmediyse yasal takip başlatılır. Gecikmenin doksanıncı gününde yasal takip süreci başlar ve borçların tahsili için avukatlar devreye girebilir. Banka ya da avukat ile anlaşmaya varılmadıysa kredi kartı borcu eve haciz gelmesi durumu yaşanabilir. Aynı zamanda avukat ve haciz masrafları tüketicinin dosyasına eklenir ve kredi kartı borcu daha fazla artabilir. 

Kredi kartı borcu yasal takip süreci şu şekilde gerçekleşmektedir:

 • Gecikmenin doksanıncı gününden itibaren banka avukatları tüketici ile irtibata geçebilir ve haciz işlemleri başlatılabilir,

 • Avukatlar kredi kartının toplam borcunu dört eşit taksitle ödenmesini talep edebilir ve tüketiciden taahhütname alınır,

 • Kredi kartı borcu yasal takibi sürecinde tüketicinin maaşına 4/1 oranında haciz uygulanabilir, bu oran yasalarla sabittir ve daha azı ya da fazlası alınamaz,

 • Yasal takip sürecinde tüketicinin ikamet ettiği adrese haciz gelebilir, değerli taşlar ve mücevherler, ev eşyaları vb. haciz edilebilir,

 • Taahhütname sonunda kredi kartı borcu ödenmemiş ise ceza davası başlayabilir ve kredi kartı borcu yüzünden hapis cezası ile karşılaşılabilir.

Maaş almayan ve mal varlığı olmayan kişiler taahhüt imzalamamış ise hapis cezası almayabilir. Kredi kartı borcu ödenmezse ne olur 2019 yılında sıklıkla sorulmaktadır. İlgili yönetmelik değişmediği sürece borç prosedürleri aynı şekilde ilerlemektedir. Maaş ya da ev haczinde banka, gerekli miktarı karşılayamazsa borcu varlık yönetimi şirketlerine devredebilir.

Varlık Yönetim Şirketi Nedir?

Bankalar, kredi kartı borcu gecikmelerinde yukarıda anlatılan uygulamaları gerçekleştirmektedir. Ancak çeşitli sebeplerle borcun tahsil edilememesi banka bilançosuna batık olarak yansımaktadır. Bu durumdan kurtulmak ve borcun tahsil edilmesini sağlamak için kredi kartı borcu, avukat ve haciz masrafları ile birlikte Varlık Yönetim Şirketlerine devredilebilir.

Varlık yönetimi şirketlerinin amacı, tüketiciden ilgili parayı tahsil etmektir. Kredi kartı borcu ne zaman varlık yönetim şirketine geçer sorusu da merak edilmektedir. Bankalar, yasal takip sonunda alacağını karşılamayazsa bu süreç başlamaktadır. 

Varlık yönetim şirketleri, kredi kartı borcu ödememe durumlarında 36 aya kadar taksit yapabilir. Ancak borç devredildiğinde tutar fazlaca yükseleceği için borçluların bu süreçten önce ödeme yapması tavsiye edilir.

Kredi Kartı Borcu Yasal Takip Sürecinde Merak Edilenler

Kredi kartı borcu yasal takip süreci içinde olan borçlular birçok konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilir. Aşağıda en fazla merak edilen sorular ve cevapları yer almaktadır.

 • Kredi kartı borcu yüzünde aile evine haciz gelir mi?

Tüketiciler anne baba ya da ailesi ile aynı evi paylaşıyor ise eve haciz gelebilir. Evde bulunan eşyalar icra yoluya alınabilir ancak aile üyelerinin mal varlıklarına ve taşınmaz mallarına icra uygulaması yapılamaz.

 • Banka avukatı ile anlaşma yapılabilir mi?

Banka avukatları bir kuruluş tarafından yönetilmemektedir dolayısıyla yaptırımlar farklı şekilde uygulanabilir. Bazı banka avukatları ödeme kolaylığı sağlamak için taksit yapabilir, taksit sayılarını arttırabilir. Ancak bazı avukatlar bu konuda oldukça sıkı olabilir ve anlaşma yapmayabilir. 

 • Borç yüzünden kapatılan kredi kartı tekrar açılır mı?

Kredi kartı borcu kartın kapatılması durumunda yeni bir talep oluşturulabilir. Bu durumda kart kullanıma açılmaz ve yeni bir kart başvurusu yapılmalıdır.