Kredi Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Kredi Kartı

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 22.01.2021

5/1

Günümüzde teknolojik gelişmelerden bankacılık sektörü de etkilenmiş, kredi kartı başvurusunu belgesiz olarak yapmaya olanak vermiştir. Fakat başvurular online olarak alınsa da ilk kez bankacılık işlemi yapacaklar veya ilgili bankayla ilk kez çalışacaklardan kredi kartı başvurusu için gerekli belgeler talep edilmektedir. Bankaların belge talep etmesinin pek çok nedeni olsa da öncelikli olarak bilinçsiz kart kullanımının önüne geçmek ve geri ödemeleri garanti altına almaktır.

Kredi Robotu Ekibi olarak makalemizde kredi kartı başvurusu yapacak olanların merak ettiği konulara yer verdik. Şubeye gitmeden kredi kartı başvurusu nasıl yapılır, hangi durumlarda belge göstermenize gerek kalmaz ve belgesiz kredi kartı ile ilgili yasal mevzuat nedir gibi soruların yanıtlarını makalemizde bulabilirsiniz. 

Kredi Kartı Başvurusu için Şartlar Nelerdir?

Kredi kartı sahibi olmak isteyenlerin gerekli belgelerle bankaya başvurması halinde bazı şartları yerine getirmesi istenir. Bu şartlar arasında kredi kartı başvurusu için gerekli belgeleri bankaya sunabilmek, yaş sınırının altında olmamak, kredi notu değerlendirmesi neticesinde bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanmaya engel bir durumun olmaması sayılabilir. Ayrıca ev veya iş yeri ikametgah adresinizi doğrulayabilmeniz istenir. Gelir belgesi sunamamanız ise kredi kartı sahibi olmaya engel değildir. Diğer şartları yerine getirenler, bankanın politikalarına göre değişen limitlerle kredi kartı başvurusundan olumlu yanıt alabiliyor. 

Kredi kartı başvurusu için gerekli belgelerden ve hangi belgeler eksik olursa bir problemle karşılaşmadan onay alabileceğinizden bahsedelim.

Bankalar Kredi Kartı Başvurusunda Hangi Belgeleri İster?

Bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanmak istediğinizde bankayla herhangi bir kanaldan iletişime geçmeniz yeterli oluyor. Bankalar kredili ürün başvurularında müşterilerine veya potansiyel müşterilerine kolaylıklar sağlamaktadır. Bir bankaya ilk kez başvuru yapacaksanız veya kredi kartı almak istediğiniz bankayla ilk kez çalışacaksanız talep edilecek belgeler şunlardır:

 • Gelir belgesi (meslek türüne göre değişecektir)

 • T.C nüfus cüzdanı (vatandaşlık numarası yer almalı)

 • İkametgah belgesi veya başvuru sahibinin adına kayıtlı son 3 aya ait bir adet fatura

Kredi Kartı Başvurusu için Gelir Belgesi

Gelir belgesi bankacılık hizmeti almak isteyenlerin çalışma şekline göre farklılık gösterecektir. Ücretli çalışanlar son 2 aya ait bordro veya SGK sicil numarası gibi çalıştığınızı gösterir belge ile başvuru yapabiliyor. Emekliler ise emekli maaşını aldığı bankanın hesap cüzdanını bankaya sunabiliyor. SGK kaydı olmayan ancak kira getirisi olanlardan sahip oldukların gayrimenkul tapusu ve son 2 yıla ait kira kontratı talep edilmektedir. Çiftçiler içinse çiftçilik belgesi ile zirai kazancını gösteren belge kredi kartı başvurusunda yeterli olacaktır. 

Online kredi kartı başvurusu yapan kişilerden gelir belgesi SGK kaydının olmaması veya doğrulanamaması durumunda talep edilmektedir. Ayrıca kredi notu yeterli olan ancak geliri görüntülenemeyenlere bankalar düşük limitli kredi kartı tahsis edebiliyor. Kredi kartı limitinizi yükseltmek isterseniz gelir belgesi ibraz etmeniz gerekecektir. Kredi kartı başvurularında kefil talep edilmez. Ancak kefile gerek görülmesi halinde kefilin de çalışma durumunu belgelemesi istenir. 

Kredi Kartı Başvurusu için İkametgah Belgesi

Bankalar müşterilerine gerek duyması halinde ulaşabileceği bir adresin teyidini isterler. Bu ev veya işyerinizin adresi olabilir. Onay almanız halinde banka kartınızı da sistemde kayıtlı adrese yönlendirir. Adres değişikliği yapmanız halinde de bankanızın çağrı merkezini arayarak, dijital kanallarına şifrenizle giriş yaparak veya şubesine giderek güncellemeniz istenir. İkametgah adresi teyit edilmediğinde ön onay alsanız bile başvurunuzu riskli olarak değerlendirerek kesin değerlendirmede ret yanıtı verebilir. Kredi kartı başvurusu için ikametgah adresi ilgili bankayla ilk kez çalışma yapmanız halinde talep edilir. Gerek duyması halinde mevcut bankanız tarafından da istenebilir. 

18 Yaşın Altındakiler Nasıl Kredi Kartı Alabilir?

Kredi kartı başvurusu için gerekli şartlardan biri de 18 yaşın üzerinde olmaktır. Yaş sınırının altında kalanlar yalnızca aile bireylerinin kullanmakta olduğu asıl karta bağlı ek kart kullanabilir. Üniversite öğrencileri ise 18 yaşın altında olsa da kredi kartı sahibi olabiliyor. Fakat ebeveynlerinden birinin şubeye giderek müşteri sözleşmesini imzalaması istenmektedir. Yaş sınırın altında kalmanız halinde öğrenci kredi kartı ürünlerine yalnızca şube kanalından başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sırasında diğer belgelere ek olarak öğrenci belgesi de istenmektedir.

Kredi Kartı Başvurusu için Kredi Notu Kaç Olmalı?

Kredi notu sıfır (0), beş yıldan uzun süredir veya daha önce hiç bankacılık hizmeti almadığınız anlamına gelir. Kredi kartı başvurusu için gerekli belgelerleri tamamlayarak kart sahibi olabilirsiniz. Kredi notu sorgulamasında 1100-1499 puan aralığında olanlar gelir belgesi ile kredi kartı sahibi olurken,  1500 ve üzeri yüksek limitlerle kart alabiliyor. Kredi notu için belirttiğimiz puan aralığında olmayanların kredi kartı başvurularının onaylanma ihtimali düşüktür.

Kredi Kartı Başvurusu Nereye Yapılır?

Bankalar kredili ürün başvurularını neredeyse tüm kanalları aracılığıyla almaktadır. Şube dışı yapılan kanallardan gerek duyulması halinde banka belge ibrazı isteyebiliyor. Bu durum özellikle bankanın SGK kaydınızı görüntüleyememesi halinde geçerli olmaktadır. Kredi kartı başvurusu yapabileceğiniz kanalları sıralayacak olursak;

 • Banka şubeleri,

 • İnternet bankacılığı

 • Mobil uygulaması

 • Çağrı merkezi iletişim numaraları

 • ATM’ler

 • Bankanın web sitesi

Mobil uygulama üzerinden ve internet bankacılığından kredi kartı başvurusu yalnızca ilgili bankanın müşterisi olmanız halinde alınmaktadır. Bankanın müşterisi değilseniz şubelerden, ATM’den kartsız işlemler menüsünden ve çağrı merkezinden başvuru yapabilirsiniz. Ayrıca bankaların web sitesinde mini başvuru formunu doldurmak da değerlendirme için yeterli olacaktır. 

Belgesiz Kredi Kartı Başvurusu ile İlgili Yasal Mevzuat

Gelir belgesi hem bankanın ödemeleri güvence altına alması hem de başvuru sahibinin kart limitini belirleyen unsur olması nedeniyle kart başvurularında talep edilir. Kredi Kartları Kanunu’na göre ilk kez kart kullanacakların limiti gelirlerinin en fazla iki katı kadar olabiliyor. İkinci yıldan sonra ise toplam kartların limiti aylık net gelirin dört katından fazla olamıyor. 

Kredi kartı başvurusunda bulunan kişinin eğitim düzeyi, sosyal statüsü, mal varlığı ve borçlarının ödeme düzeni de kart limitini belirleyen diğer unsurlardır. Gelir belgesiz kredi kartı ile ilgisi yasal mevzuat göz önüne alındığında, gelir durumu teyit edilemeyen ancak ödeme geçmişi bakımından risk taşımayanlar da kredi kartı sahibi olabiliyor. Bu durumda tüm kartların limiti gelir belgesi beyan edene kadar en fazla 1.000 TL ile sınırlıdır. 

Ticari Kredi Kartı Başvurusu için Gerekli Belgeler

Ticari kredi kartı işletme adına yapılacak harcamaları taksitlendirme özelliğine sahiptir. Yıllık bilanço ve gelir tablosuna göre değişen limitlerle tanımlanır. Ticari kredi kartı başvurusu için gerekli belgeleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Vergi levhası

 • İşletmenin bağlı bulunduğu oda kayıt belgesi

 • İmza sirküleri

 • Ticari sicil gazetesi kaydı

 • Varsa ortaklara ait nüfus cüzdanı fotokopisi ve mal varlıklarını gösterir belge

 • İşletmenin en az 1 yıldır faaliyet göstermesi

Ticari kredi kartları ile taksitli harcamanın yanı sıra nakit avans çekebilir, ekstre öteleme yapabilir ve çeşitli kampanyalarla indirimli alışveriş fırsatlarından yararlanabilirsiniz.