KOBİ Kredisi Nedir?

Kobi Kredisi

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 22.01.2021

5/1

KOBİ tanımı yıllık 125 milyon TL hasılatı aşmayan ve 250 kişiden az çalışanı olan işletmeler olarak yapılmaktadır. Küçük ve orta boy işletmeler (KOBİ) ülke kalkınması ve ekonomik gelişmelerin hızlanması için gerekli olan temel yapı taşlarından olarak görülmektedir. Bu nedenle devlet destekli ve çeşitli kurumlar tarafından verilen krediler bulunmaktadır. KOBİ Kredisi Nedir konusunda kredi desteği veren kurumlar, başvuru süreci ve diğer işlemler hakkında bilgi sahibi olunabilir. 

KOBİ Kredisi Nasıl Alınır?

Devlet destekli KOBİ kredileri ile KOBİ’ler işletmelerini yenileyebilir, giderlerini karşılayabilir, ödemelerini yapabilir ya da istihdam sağlayabilir. Tüm bu harcama ve ödemeler ekonomik kalkınma için önemlidir. KOBİ kredisi nasıl alınır sorusu birçok işletmeci ve girişimci tarafından merak edilebilir. 

KOBİ kredisi, ticari nitelikli bir kredidir ve sadece vergi levhası sahibi olan kişiler faydalanabilir. KOBİ Kredisi, diğer kredi ürünlerine göre vade, tutar, faiz gibi konularda kolaylık sağlamaktadır dolayısıyla KOBİ Kredisi başvuru sayısı her geçen gün artmaktadır. KOBİ kredisi alan kişiler işletmelerini ve mali durumlarını güçlendirebilir ve kolay bir ödeme planı ile maddi problem yaşamadan krediyi kapatabilir.

KOBİ Kredisi almak için bankalara doğrudan ya da çeşitli banka kanalları ile başvuru yapılması gerekmektedir. Banka başvuru sürecinde belgelerin eksiksiz ve doğru olmasına aynı zamanda kişinin mali durumuna bakmaktadır. Kredi sonucu birkaç gün içinde ya da aynı gün bildirilebilir.

Vergi levhası bulunan ve KOBİ sınıfına dahil olan tüm işletmeler KOBİ kredisi başvurusu yapabilir. Bankalar, gerekli istihbarat ve araştırma sonucunda kredi verebilir ancak banka sicili uygun olmayan ya da ödemeleri düzenli olmayan kişiler kredi alamayabilir. 

KOBİ Destek Kredisi Veren Bankalar

Türkiye’de hizmet veren birçok yerli ve yabancı banka bulunmaktadır. Ticari krediler ise her banka tarafından verilmeyebilir ve farklı şartlar içerebilir. KOBİ destek kredisi veren bankalar 2020 senesinde en üst limit, vade sayısı ve faiz oranı gibi konularda ayrılabilir. KOBİ kredilerinde vade sayısı genellikle 4 yıl olarak belirlenmiştir. 

Ticari kredi almak isteyen işletmeciler her bankaya başvuru yapmamalıdır. Kısa süre içinde birçok bankaya başvurmak bankalar tarafından olumsuz değerlendirilmektedir. Aynı zamanda kredi notunu olumsuz yönde etkileyebilir. 

KOBİ kredisi veren bankalar başvuru aşamasında belge isteyebilir. Ayrıca, daha önce çalışılan bankalarda ek belge talep edilmeyebilir. Bu nedenle, kredi başvurularında öncelikli olarak çalışılan banka tercih edilebilir. Ancak maliyet oranları yüksek ise mutlaka diğer bankalar da araştırılmalıdır.

KOBİ Kredisi Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

KOBİ kredileri bireysel kredilere oranla farklı avantajlar içermektedir. Ancak her banka aynı prosedür ve yönetmelikle çalışmadığı için kredi faiz oranları, vade sayısı, ödeme gibi konularda farklılıklar olabilir. KOBİ kredisi alırken avantajlı olmak için aşağıda belirtilen konulara dikkat edilmesi gerekebilir:

 • KOBİ kredisi ihtiyacı belirlenmeli ve banka araştırmaları bu yönde yapılmalıdır, örneğin bazı bankalar nakdi kredilerde bazı bankalar ise gayrinakdi kredi ürünlerinde farklı fırsatlar sunabilir,

 • KOBİ Kredisi faiz oranları her bankada değişim göstermektedir bu nedenle sadece tek bir banka ile çalışma yapılmamalıdır,

 • KOBİ kredilerinde ödeme planı işletmecinin isteğine göre düzenlenebilir ya da ertelenebilir,

 • Yılın belirli dönemlerinde daha çok kazanan kişiler ara ödemeli krediyi tercih ederken, maddi problem yaşayan kişiler 3 ay ertelemeli kredi avantajlarından yararlanabilir,

 • Kredi planlaması yapılmalı ve elde olan birikimler dahilinde yaşanabilecek sorunlara karşı ek bir ödeme kaynağı bulunmalıdır,

 • KOBİ kredileri sadece işletme adına alınabilir,

 • Bireysel krediler ile kıyaslama yapmak yerine farklı bankaların KOBİ kredisi ürünleri karşılaştırılmalıdır, 

 • KOBİ kredisi kullanmak istemeyen ya da bireysel kredileri daha avantajlı bulan kişiler ihtiyaç kredisi kullanabilir,

 • KOBİ kredilerinde bankalar teminat ya da ipotek isteyebilir, teminat için çek, bono ya da senet gibi kıymetli evraklar verilebilir, teminat oranı kredi tutarıyla doğrudan ilgilidir.

KOSGEB Kredisi Şartları Nelerdir?

KOSGEB Kredileri, devlet destekli krediler arasında en fazla tercih edilen hizmetlerden biridir. KOSGEB Kredisi şartlarını taşıyan kişiler her sene belirli dönemde açılan başvuru işlemlerini tamamlayarak kredi alabilir. KOSGEB kredilerinde başvuru tarihleri 10 – 15 gün olarak belirlenebilir ve bu süreyi kaçıran kişiler için ek başvuru süresi tanınmayabilir.

KOSGEB Kredi şartları şunlardır:

 • Başvuru tarihlerinde işletmeler aktif olmalıdır,

 • E – kobi başvurusu tamamlanmalıdır, başvurular KOSGEB’in web sitesi üzerinden yapılmaktadır,

 • İşletmeci ve esnafların daha önce KOSGEB kredilerinden faydalanmaması gerekir,

 • Bakanlık tarafından verilen bütçe tamamlandığında kredi başvuruları durdurulabilir,

 • Başvuru yapan işletmecilerin kredi notu uygun değilse ve BDDK’ya bildirilen olumsuz durumlar söz konusu ise ya da kara listedeyse KOSGEB kredisi verilmez,

 • Vergi ödemeleri yüzünden e – haciz başlatılan kişiler krediden faydalanamaz.

KOSGEB şartları uygunsa kurumun anlaştığı bankalar aracılığıyla kredi alınabilir. KOSGEB faizsiz krediler de aynı şekilde verilmektedir. Dolayısıyla kişilerin e – kobi kaydı her zaman güncel olmalı ve BDDK’ya bildirilen banka problemleri olmamalıdır. Ödemesi yapılmayan ya da geç yapılan kredi ya da kredi kartı gibi ürünlerden dolayı kredi alamayan birçok kişi bulunmaktadır.