İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

İhtiyaç Kredisi

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 11.02.2021

5/1

Tüketiciler boçlarını ödeyemediği zamanlarda ya da yeni bir ödeme planı belirlemek istediğinde ihtiyaç kredisi yapılandırma işlemine başvurabilir. Böylece taksit sayısı ve ödenen miktarda değişimler olabilir. Yapılandırma çoğu zaman tüketicilerin aylık borç miktarında refah sağlayabilir ve yeni bir ekonomik durum modeli belirlenebilir. 

İhtiyaç kredisi yapılandırma nasıl yapılır ve tüketicilere sağladığı faydalar nelerdir gibi sorular hakkında net bilgiler edinebilmek için bu içerik yarar sağlayabilir. 

İhtiyaç Kredisi Nedir?

Vatandaşlar bazı durumlarda acil bir para kaynağına ihtiyaç duyabilir. Türkiye’de hizmet veren birçok banka ihtiyaç kredisi ile tüketicilerin nakit ihtiyacını karşılayabilir. İhtiyaç kredisi diğer adıyla tüketici kredisi farklı amaçlarla kullanılabilir. Evlilik, eğitim, borç ödeme ya da tatil gibi ihtiyaçlar için alınabilir ve 48 aya kadar vadelendirilebilir. 

İhtiyaç kredisi alabilmek için tüketicinin kredi notu, gelir düzeyi, ödeme düzeni, eğitim seviyesi vb. faktörler göz önüne alınabilir. Kredi notu yüksek olan kişiler yüksek oranda ihtiyaç kredisi çekebilir ve ödemelerini isteklerine göre düzenleyebilir. 

Bankalar bazı zamanlarda bayram kredisi gibi özel günler için ihtiyaç kredisi verebilir. Bu kredilerin birkaç ay erteleme özelliği bulunabilir. Aynı zamanda ekonomik dalgalanmalara göre kredi faizleri düştüğünde de ihtiyaç kredisi kullanma seviyelerinde de artış görülebilir.

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma Nasıl Yapılır?

Tüketiciler, ihtiyaç kredisini ödememek gibi bir durumla karşılaşmadan önce yapılandırmaya başvurabilir. Aynı zamanda diğer kredi borçları ve kredi kartı borcunu kapatmak için de yapılandırma yapılabilir. 

İhtiyaç kredisi yapılandırmak için üç yol tercih edilebilir:

  • Elde bulunan nakit para ile yeni ödeme planı belirlemek ve borcu azaltmak,

  • Ödemede zorlanmak ve yeni bir ödeme planı belirlemek,

  • Yeni kredi çekerek yapılandırma yapmak.

Ödeme güçlüğü yaşayan kişiler ise mutlaka banka şubesine gitmelidir. Banka şubesinde ihtiyaç kredisi yapılandırmak için kişinin onayı ve imzası gerekebilir. Banka çalışanı kişinin mevcut gelir durumu, var olan diğer borçları ve ödeme düzenlerine göre yeni bir plan belirleyebilir. Belirlenen yeni planda vade sayısı artabilir, aylık ödeme miktarı değişebilir ve kredi notu düşebilir. 

Yeni kredi çekerek ihtiyaç kredisi yapılandırma Türkiye’de en sık gerçekleştirilen işlemlerden biridir. Borçlarını bir arada tutmak isteyen ve ödemeleri daha rahat yapmak isteyen tüketiciler yeni bir kredi çekebilir. Ancak var olan kredi tutarı, kişinin kredi notu ve ödeme düzeni önemli bir rol oynamaktadır. Çekilmek istenen tutar var olan borçtan daha fazla ise banka bu isteğe red cevabı verebilir.

İhityaç kredisi yapılandırması nasıl yapılır sorusu tüketicilerde merak uyandırabilir. Yapılandırma sonrasında eski ödeme düzeni değişir ve vade sayısı 60 aya kadar çıkabilir. Toplam borca faiz uygulanabilir. 

İhtiyaç Kredisi Yapılandırma İşleminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

İhtiyaç kredisi yapılandırmada dikkat edilmesi gerekenler mutlaka incelenmeli ve kâr – zarar tablosu çıkarılmalıdır. Yapılandırma işlemi dikkatli yapılmadığında büyük maddi kayıplara yol açabilir. 

  • Aylık gelir – gider tablosu oluşturulmalıdır,

  • Mevcut kredinin vade sayısı ve taksitleri incelenmelidir,

  • Bankanın faiz oranları değerlendirilmelidir,

  • Kredi tahsis ücreti, dosya masrafı vb. banka masrafları araştırılmalıdır,

  • Yeni kredi ile ödenebilecek aylık taksit, gelir – gider ve toplam borç incelenmelidir.

Kredi yapılandırmak için bankalar binde iki oranında komisyon alabilir ve bu durum var olan borcu daha fazla arttırabilir. Tüketiciler mutlaka birkaç banka araştırmalıdır. Bazı bankalar faiz oranını düşürürken kredi masraflarını arttırabilir ve bu durum tüketiciyi yanıltabilir. 

Vakıfbank İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Uzun yıllardır bankacılık sektöründe hizmet veren Vakıfbank, ihtiyaç kredisi yapılandırmak için de avantajlı teklifler sunabilir. İhtiyaç kredisi yapılandırma vakıfbank için %1.25 oranlarında kredi çekilebilir. Bu işlem için bireysel başvuru gerekmektedir.

Vakıfbank, bireysel ya da kurumsal müşterilerin borcu için mevcut borç durumunu inceler ve kişilerin yerine banka ile birebir iletişime geçebilir. Bu işlem için Vakıfbank müşterisi olunmasına gerek yoktur. Kredi yapılandırma işlemlerinden sonra eski borç kapatılır ve yeni bir ödeme planı belirlenir. 

Akbank İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Kredi yapılandırma fırsatları arasında büyük bir role sahip olan Akbank tüketiciler için özel kampanyalar yürütebilir. Akbank ihtiyaç kredisi yapılandırma için borcun son üç ayda düzenli olarak ödenmesi ve icra gibi işlemlerin başlatılmaması gerekebilir.

%1.29 oranında kredi faizi ve 72 aya kadar yapılandırma fırsatları için şubeye gitmeye gerek kalmadan Akbank müşteri hizmetleri ile iletişime geçilebilir. Akbank tüketiciler için sadece bir defa yapılandırma yapmaktadır dolayısıyla ödeme planı dikkatle oluşturulmalıdır. Ayrıca Akbank kredi yapılandırma faizi olarak sadece %0.5 gibi bir rakam belirlemektedir. Bu oran diğer bankalar göre daha uygun maliyet ve avantajlar sunmaktadır.

Garanti BBVA Bankası İhtiyaç Kredisi Yapılandırma

Ödemelerin art arda üç ay gecikmesi ya da yıl içinde birkaç kez ödeme düzensizliği bankaların yasal yollara başvurmasına neden olabilir. Bu sebeple kredi notunu düşürmemek ve borçlarını kapatmak isteyen vatandaşlar garanti bankası ihtiyaç kredisi yapılandırma işlemine başvurabilir.

 

Garanti BBVA bankası kredi yapılandırma işlemleri için şubeye başvurulmalıdır, telefon ya da internet bankacılığı bu işlem için yeterli olmayabilir. Uygun faiz oranları ve ödeme kolaylığı ile tüketicilere acil para kaynağı sağlayabilir.