Finans Yayınlanma Tarihi: 17.04.2021 Güncelleme Tarihi: 17.04.2021 Yorum 0

İndirimli elektrik kavramı 2001 yılından itibaren hayatımıza girmiştir. Kademeli olarak öncelikle büyük ölçekli firmalar, ardından küçük ölçekli firmalar ve ev tüketicileri indirimli elektrik kullanmanın avantajlarından yararlanmaya başlamıştır. Peki indirimli elektrik kullanmanın avantajları neler?

Devamını Oku
Finans Yayınlanma Tarihi: 16.04.2021 Güncelleme Tarihi: 16.04.2021 Yorum 0

IMF; finans sektöründe olan veya olmayan herkesin aşina olduğu bir kurumdur. Uluslararası para fonu olarak bilinmektedir. IMF; 189 ülkeden meydana gelen bir para fonudur. Kendine özgü bir tüzüğü bulunmaktadır. Dünyadaki para durumunun dengelenmesinden sorumlu olduğunu ifade etmek gerekir. 189 fondan oluşan bu kurumda her yurdun bir temsilcisi bulunmaktadır.

Devamını Oku
Finans Yayınlanma Tarihi: 13.04.2021 Güncelleme Tarihi: 13.04.2021 Yorum 0

Türkiye'nin 2018 yılında yaşamış olduğu küçük çaplı bir ekonomik krizde Amerikan doları kurunun Türk lirası karşısında zirveleri görmesinin ardından döviz borcu olan veya giderleri döviz üzerinden hesaplanan şirketler için hedge yapmak konusu popüler olmuştur.

Devamını Oku
Finans Yayınlanma Tarihi: 12.04.2021 Güncelleme Tarihi: 12.04.2021 Yorum 0

Formasyon; birçok sektörde kullanılan bir terim olsa da finans sektöründe farklı bir anlama sahiptir. Finans dünyasında oluşum ve biçimlenme olarak ifade edilmektedir. Fiyat hareketleri; doğrusal olmayan eğilimler halinde meydana gelir. Buna ek olarak, fiyatların birbirine benzeyen karakteristik şekiller oluşturması da mümkündür. Fiyatın hareket alanı ve piyasadaki eğilim değişimlerine dair yatırımcıya fikir veren şekillere formasyon adı verilmektedir.

Devamını Oku
Finans Yayınlanma Tarihi: 11.04.2021 Güncelleme Tarihi: 11.04.2021 Yorum 0

Fed; ABD Merkez Bankası olarak anılmaktadır. Federal Reserve System'ın kısaltması olduğunu söyleyebiliriz. Fed; 23 Aralık 1913 tarihinde kurulmuştur. Federal Açık Piyasa Komitesi, Guvernörler Kurulu ve 12 bölgesel Fed'den meydana gelmektedir.

Devamını Oku
Finans Yayınlanma Tarihi: 10.04.2021 Güncelleme Tarihi: 10.04.2021 Yorum 0

Herhangi bir para biriminin başka bir ülkenin para birimi karşısındaki değeri parite olarak ifade edilmektedir. Örneğin; EUR/USD paritesi; euro'nun Amerikan doları karşısındaki değerini göstermektedir. Pariteler; majör, minör ve egzotik olarak üç sınıfa ayrılmaktadır. Majör pariteler; işlem hacmi en yüksek olan paritelerdir. Yedi farklı majör parite bulunmaktadır. Majör pariteler; risk katsayılarının daha az olması ve istikrarlarının yüksek olmasından dolayı yatırımcılar tarafından tercih edilirler. Ancak, aynı şeyleri minör pariteler için söylemek mümkün değildir.

Devamını Oku
Finans Yayınlanma Tarihi: 09.04.2021 Güncelleme Tarihi: 09.04.2021 Yorum 0

Grafik şekli olarak bilinen mum çubuğu; piyasanın yorumlanmasında kullanılmaktadır. Belirli bir zaman aralığının açılış, en düşük, en yüksek ve kapanış fiyatları gösterilmektedir. Kredi Robotu ekibi olarak, bu içeriğimizde, mum çubuğu nasıl kullanılmalı ve mum çubuğunun çeşitleri nelerdir gibi konular hakkında bilgi vereceğiz. Bu sayede, mum çubuğu terimini doğru yorumlayacaksınız!

Devamını Oku
Finans Yayınlanma Tarihi: 08.04.2021 Güncelleme Tarihi: 08.04.2021 Yorum 0

Ticari hayatın içerisinde aktif olarak bulunuyorsanız çekle mutlaka işiniz olmuştur. Çek sayesinde ödeme ve tahsilatlarınızı düzenleme şansına sahip olabilirsiniz. Çek; etkin bir ödeme aracı olarak yıllardan bu yana kullanılmaktadır. Çekin bankaya verilmesi halinde ödenmesi gerekmektedir. Buna ek olarak, çekin piyasada vadeli olarak kullanılması söz konusudur. Kredi kartının yaygınlaşmasından dolayı çek kullanımının azaldığını ifade edebiliriz. Ancak, şekil şartları ve kanunlardaki koruyucu hükümlerinden dolayı çeklerin halen daha aktif olarak ticari hayatın içerisinde bulunduğundan bahsetmeliyiz.

Devamını Oku
Finans Yayınlanma Tarihi: 07.04.2021 Güncelleme Tarihi: 07.04.2021 Yorum 0

İndirimli elektrik kullanmanın birçok tüketici için yeni bir kavram olduğunu ifade etmeliyiz. Elektrik piyasası; uzun yıllar boyunca devletin hakimiyeti altında kalmıştır. Bir başka deyişle, elektrik enerjisi tedarikinin yalnızca devlet tarafından gerçekleştirilmesi söz konusu olmuştur. Fakat, 2001 yılıyla beraber Avrupa Birliği uyum sürecinden dolayı elektrik piyasasında da farklı bir yapılanma meydana gelmiştir. Bu yapılanma sayesinde tüketicilere daha kaliteli ve ucuz elektrik enerjisi sağlanmaya çalışılmıştır.

Devamını Oku
Finans Yayınlanma Tarihi: 06.04.2021 Güncelleme Tarihi: 06.04.2021 Yorum 0

Emtia; ticarette kullanılan ürün ve malların tamamına verilen isimdir. Emtiaların üretim sektöründe farklı bir işlevinin olduğundan bahsetmeliyiz. Çünkü, diğer malların ve hizmetlerin üretiminde girdi olarak kullanılmaları söz konusu olmaktadır. Emtia ürünlerinin işlem gördüğü borsaya emtia borsası adı verilmektedir. Emtia piyasası; oldukça dengelidir. Kimin ürettiğine bakılmadan tüm mal ve ürünlerin eşdeğer olarak kabul edilmesi söz konusudur.

Devamını Oku

>