Çekilen Kredi İptal Edilebilir Mi? Cayma Hakkı Nedir?

İhtiyaç Kredisi

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 17.02.2021

5/1

Bireysel krediler; tüketicilerin nakit ihtiyaçlarının karşılanması için başvurdukları en yaygın yöntemdir. Kredi notunuzun yeterli olduğu hallerde ihtiyacınız varsa kredi başvurusu yapabilirsiniz. Ancak, tüketicilerin bazı durumlarda kredi başvurularını iptal ettirmek istedikleri bilinmektedir. Peki bu mümkün mü? 

Kredi Robotu ekibi olarak, içeriğimizde onaylanmış kredinin iptal edilme yolları, kredi iptalinde dikkat edilmesi gerekenler, cayma hakkı, erken ödeme cezası, kredi iptali kredi notunu olumsuz etkiler mi gibi konular  hakkında bilgi vermeye çalışacağız. Bu sayede, kredinin iptal edilme sürecinde herhangi bir olumsuz durumla karşılaşmamanız adına sizlere yol göstereceğiz! 

Onaylanmış Kredinin İptal Edilme Yolları 

Banka şubelerinden veya online olarak başvurduğunuz ve onaylanan kredilerinizin iptal edilmesinin birkaç yolu bulunmaktadır. Krediniz onaylandıysa ve kredi sözleşmesi imzaladıysanız krediyi kullanmaya hak kazanırsınız. Ancak, onaylanmış kredinin iptal edilmesini istiyorsanız vakit kaybetmeden bankayla iletişime geçmelisiniz. Bu sayede, herhangi bir masraf ödemeden kredinizi iptal edebilirsiniz. 

Tüketicileri Koruma Kanunu; kredi iptal işlemi için tüketicilere birçok hak tanımaktadır. Bu kanun doğrultusunda tüketicilere onaylanmış kredilerini iptal edebilmeleri için 14 günlük yasal bir süre tanınmıştır. Bir başka deyişle, herhangi bir gerekçe göstermeden 14 günlük süre içerisinde onaylanmış kredinizden vazgeçme hakkına sahip olacaksınız. Sözleşmeden cayma hakkınızı kullanacaksınız. Ancak, çekilen kredinin iptal edilmesi ve cezası ile alakalı birtakım kriterlere dikkat etmelisiniz. 

Kredi İptalinde Dikkat Edilmesi Gerekenler 

Özel veya kamu fark etmeksizin bankalardan kredi kullanan tüketiciler; bireysel kredi sözleşmelerini istedikleri takdirde iptal edebilirler. Fakat, bu süreçte iki aşamaya dikkat edilmelidir. 

  1. İlk olarak, bireysel kredi sözleşmesi imzalamadan krediyi iptal ettirebilirsiniz. İhtiyacınız olmadığını gerekçe göstererek bu işlemi yapabilirsiniz. Oldukça kolay, masrafsız ve sorunsuz bir yöntemdir. Bu aşamada, dosyanız henüz işleme alınmadığı için herhangi bir sorun yaşamazsınız. Bu süreçte, sizden herhangi bir ücret alınmadığını da belirtelim! 

  2. Kredi kullanımı için kredi sözleşmesi imzaladıysanız ve dosyanız resmi olarak işleme alındıysa 14 gün içerisinde vazgeçme hakkınız bulunmaktadır. Hiçbir ek masraf ödememiş olursunuz. 

Fakat, krediden cayma hakkında bilinmesi gerekenler, her tüketicinin bilgi sahibi olması gereken önemli bir mevzudur. 

  1. Cayma hakkı; sözleşmenin yapıldığı tarih itibariyle başlamaktadır. 

  2. Tüketici, anaparayı ve kredinin tüketici tarafından kullanılmaya başlandığı tarihten anaparanın geri ödendiği tarihe kadar oluşan faizi; en geç krediden cayma bildirimini kredi kullandıran kişiye vermesinden sonra 30 gün içerisinde ödemekle yükümlüdür. 

  3. Bu süreçte krediyi kullandıran banka, faiz ve diğer yasal masraflar haricinde herhangi bir bedeli, tüketiciden kesinlikle talep edemez. Ancak, bazı durumlarda, tüketiciden farklı bedeller alınmaktadır. Söz konusu bedellerin tüketicinin anapara ile anaparanın faizini bankaya ödemesinden sonraki yedi gün içerisinde tüketiciye geri ödenmesi gerekmektedir. 

  4. Bunun dışında, ödeme tarihi üzerinden 14 gün geçtiyse kredinin kapatıldığı tarihe kadar olan faiz ve bankanın kredi için yapmış olduğu tüm masraflar ( dosya masrafları, kredi kullandırma ücreti, ekspertiz ücreti vb) bankaya ödenmek zorundadır. Bu şekilde, kredi kapatılır. 

  5. Konut kredilerinde ise süreç farklı işlemektedir. İhtiyaç kredilerinde ödenen masraflara ek olarak erken kapama cezası ödenmek zorundadır. 

Cayma Hakkı 

Cayma hakkı; yukarıda bahsettiğimiz unsurların yasalar tarafından tüketicilere sunulmasıdır. Çekmek istediğiniz ihtiyaç kredisi onaylandığı ve belirli bir tutardaki paranızı aldığınız halde bu paraya ihtiyacınız kalmadığını düşünebilirsiniz. Söz konusu tutardan 14 gün içerisinde vazgeçebilirsiniz. Bu süreçte durumunuzu size yardımcı olan banka görevlisine anlatmanız gerekmektedir. Sürece uygun davranmadığınız hallerde alınan parayı ve tahakkuk eden faizi ödeme mecburiyetiniz bulunmaktadır. 

Cayma hakkının kullanıldığına dair bildirimin cayma hakkı süresi içerisinde yazılı olarak ya da kalıcı veri saklayıcısı kullanılarak bankaya iletilmesi gerekmektedir. Cayma hakkıyla alakalı olarak daha çok bilgi almak istiyorsanız kredi kullanacağınız bankanın belirli süreli tüketici kredileri sözleşme öncesi bilgi formunu okumalısınız. Neredeyse her bankanın internet sitesinde bu formu bulabilirsiniz. 

Bunun dışında, kredi sözleşmesine bağlı olarak, krediyle beraber başka bir ürün veya hizmetin de tüketiciye sunulduğu durumlar bulunmaktadır. Tüketicinin kredi sözleşmesinden cayması halinde bu ürün veya hizmete dair sözleşme de sona ermektedir. Bu konuda, kredi kartlarını örnek olarak gösterebiliriz. Kredi kullanımı sonrasında 14 gün dolmadığı halde kredi kartını kullandıysanız kullanımdan kaynaklı masrafın faizini ödemekle yükümlüsünüz. Kredi kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız 14 gün içerisinde bankaya bildirim yapmalısınız. Kredi kartı ödemesinin de 30 gün içerisinde yapılması gerekmektedir. 

Cayma hakkını kullanmak isteyenlerin borçlarını kendilerine tanınan 30 günlük süre içerisinde ödemesi şarttır. Aksi takdirde, krediden cayma başvurusu iptal edilecektir. Bunun dışında, fatura yoluyla üçüncü şahıslara ödenen tutarların iptal edilmesi mümkün değildir. Söz konusu paralar, tüketiciye yansıtılacaktır. Tüketici tarafından alınan sigorta vb ürünler için cayma hakkı; iptal bildirimi sonrasında iptal edilmelidir. Buna ek olarak, satın alınmak istenilen sigorta ürünleri; kredi miktarından daha fazla olmamalıdır. Ayrıca, kredinin vadesinden daha uzun olmaması gerekir. 

Günümüzde, bankaların birçoğunun kredisini iptal etmek isteyen tüketicilere zorluk çıkardığı bilinmektedir. Hatta, bazı bankaların ek masraf talep ettiğine dahi rastlanmaktadır. Bu gibi hallerde, yasal sorumluluğunuzda olan borçlarınızı ödemeli, ardından dekont ile beraber tüketici mahkemesine başvurmalısınız. 

Erken Ödeme Cezası 

Erken ödeme cezası; tüketici tarafından kredinin erken kapatılması halinde gündeme gelmektedir. Bu ceza; yalnızca konut kredileri için geçerli olmaktadır. İhtiyaç veya taşıt kredilerinde erken ödeme cezası söz konusu değildir. 

Erken ödeme cezası; kalan anapara üzerinden alınmaktadır. Buna göre, vadesi 36 aydan az olanlar için %1, vadesi 36 ay ve üzerinde olanlar için ise %2 olarak tahsil edilmektedir. Söz konusu tutarın kredi kapatma işlemi esnasında bankaya peşin olarak ödenmesi gerekmektedir. 

Kredi erken ödeme cezası; yukarıda söylediğimiz gibi, yalnızca konut kredilerine özgüdür. Konut kredisi borcunun vadesinden önce kapatıldığı, bir başka deyişle, erken kapamadan dolayı ödenen ceza olarak bilinmektedir. Bu cezanın ödenme sebebi, erken ödemeden dolayı, bankanın faiz gelirlerinin düşmesidir. Buna ek olarak, bankanın gelir planı bozulduğu için tüketicinin böyle bir ceza ödemesi gerekmektedir. 

Buna ek olarak, mevcut kredi borcunuzu yapılandırmak istediğinizde de kredi erken ödeme cezası ile karşılaşırsınız. Bunun sebebi, yapılandırmanın aslında mevcut kredinizi kapatıp yeni bir kredi almanız olarak değerlendirilmesidir. Bunun dışında, farklı bir bankaya borç transferi yaptığınız durumlarda da erken ödeme cezası ile karşılaşmanız söz konusudur. 

Kredi İptali Kredi Notunu Olumsuz Etkiler Mi? 

Kredi kullanma talebinizle beraber bankaların gözündeki toplam borç yükünüz artmış olacaktır. Bu bağlamda, kredi notunuzun aşağı yönlü bir ivme alacağını söylemek gerekmektedir. Bunun sebebi, kredi notunu oluşturan etmenlerden birisinin toplam borcunuz olmasıdır. Söz konusu kredinin ilk taksidini ödemenizle beraber kredi notunuz yukarı yönlü bir ivme kazanacaktır. Ancak, kredi iptal talebinde bulunmanız kredi notunuzun düşmesine sebep olabilir.Bankaların kredi iptal isteklerine olumsuz yaklaştığı bilinmektedir. Bu noktada, kredi iptal ettirirken dikkatli düşünmeniz gerekir. 

Sonuç olarak, yeni kullandığınız krediyi, hiçbir ek masraf ödemeden 14 gün içerisinde iptal ettirebilirsiniz. Kredi iptal işlemlerinde genel olarak tüketiciler karlı çıkmaktadır.