Bana Kredi Çıkar mı? Ne Kadar Kredi Çekebilirim?

İhtiyaç Kredisi

Yayınlanma Tarihi: 22.01.2021 Güncelleme Tarihi: 17.02.2021

5/1

Finansal kurumlar, müşterilerine kredi vermek için bazı kriterleri göz önünde bulunduruyor ve bu kriterlere göre olumlu/olumsuz değerlendirme yapıyor. Genellikle kredi notu, gelir durumu, kredi talebinde bulunan kişinin adına kayıtlı menkul ve gayrimenkul sahibi olması gibi hususlar önem taşıyor. Kredi Robotu olarak biz de kredi başvurusunda bulunmak isteyen vatandaşların en çok sorduğu sorulardan olan "bana kredi çıkar mı", "ne kadar kredi çekebilirim" sorularına ayrıntılı şekilde yanıt vermeye çalışacağız. 

Bankalardan Kredi Kullanmak için Gerekli Şartlar Nelerdir?

Ev satın alma, yeni bir araç sahibi olma, eğitim masrafları, vergi borçları, vb. gerekçelerle kredi kullanmak isteyenlerin bazı şartları yerine getirebiliyor olması gerekiyor. Tabi ki bu şartlar bankadan bankaya göre değişkenlik gösterebiliyor.  Öyle ki, kimi banka kredi skoru riskli bölgede yer alan kullanıcılara kredi vermezken; kimi banka düzenli gelir durumu ya da bir kefil şartı koyabiliyor. En genel haliyle bir bankalardan kredi kullanmak için gerekli şartlar:

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

  • 18 yaşını doldurmuş olmak,

  • Sigortalı bir işte çalışıyor olmak,

  • Aylık düzenli bir gelire sahip olmak,

  • İş yeri sahipleri için vergi levhasına sahip olmak

  • Bankaların kara listesinde bulunmamak (bu konuya yazımızın devamında detaylı bir şekilde değineceğiz),

  • Kredi skorunun çok riskli, riskli ve az riskli bölgede bulunmaması

kriterlerini karşılamak gerekiyor. Fakat yukarıda bahsettiğimiz bu maddelerin yalnızca ilk ikisi tüm bankaların aradığı şartlardandır. Bazı kampanyalar ve sundukları kredi avantajlarıyla bankalar, diğer şartları sağlamayan müşterilerine de kredi verebilmekte. Bunun için ise farklı belgeler talep edilebiliyor. Örneğin kefil veya ipotek altına alınabilecek bir arsa/arazi/otomobil/konut gibi taşınabilir ve taşınamaz malların belgeleri de banka tarafından istenilebiliyor.